Direct and Inverse Proportion

Direct and Inverse Proportion

1st Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade Math Quizizz

6th Grade Math Quizizz

KG - University

13 Qs

Maths

Maths

1st - 3rd Grade

10 Qs

Percent Equation student lesson

Percent Equation student lesson

KG - Professional Development

7 Qs

Math add n take away

Math add n take away

1st Grade

10 Qs

Break-even Point

Break-even Point

1st - 12th Grade

15 Qs

Fun with One-Step Multiplication Problems for Grade 1

Fun with One-Step Multiplication Problems for Grade 1

1st Grade - University

10 Qs

Adding and Subtracting Cents and Dollars

Adding and Subtracting Cents and Dollars

1st Grade

10 Qs

Money

Money

1st - 3rd Grade

10 Qs

Direct and Inverse Proportion

Direct and Inverse Proportion

Assessment

Quiz

Mathematics

1st Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.NS.B.3

Standards-aligned

Created by

Aisyah Aqilah

Used 149+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If four video tapes cost $3.20, what would ten video tapes cost?

$8

$10

$6

$5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Five oranges cost 90 cents. Find the cost of 12 oranges.

$2.16

$2.15

$1.16

$2.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Dylan earns $18.60 in three hours. How much will he earn in eight hours?

$48.60

$49.20

$49.60

$50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Val has a recipe for making 12 flapjacks.

100 g margarine

4 tablespoons golden syrup

80 g granulated sugar

200 g rolled oats

What is the recipe for 6 flapjacks?

30 g margarine, 2 tbsp golden syrup,

40 g sugar, 100 g oats

50 g margarine, 2 tbsp golden syrup,

40 g sugar, 120 g oats

50 g margarine, 4 tbsp golden syrup,

40 g sugar, 100 g oats

50 g margarine, 2 tbsp golden syrup,

40 g sugar, 100 g oats

5.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Greg the baker sells bread rolls in pack of 6 for $1.

Dom the baker sells bread rolls in packs of 24 for $3.19.

The packs cannot be split.

I have $5 to spend on bread rolls.

How many more can I buy from Greg than from Dom?

5

6

7

4

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A walker travelling at an average of 6 km/h completes a journey in 4 hours. How long will it take if the average speed is 3 km/h?

8 hours

8.1 hours

7 hours

5 hours

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

A shelf in a shop can display 30 bottles side by side. The bottles are 8 cm wide.

How many boxes 12 cm wide can be displayed side by side on the same shelf?

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?