Two-step equation word problems (Write and Solve)

Two-step equation word problems (Write and Solve)

7th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Module 6 Test Review (Equations)

Module 6 Test Review (Equations)

7th Grade

18 Qs

Equation Word Problems (2-step)

Equation Word Problems (2-step)

7th - 8th Grade

20 Qs

Writing Equations

Writing Equations

7th Grade

20 Qs

Writing Two-Step Equations from Word Problems

Writing Two-Step Equations from Word Problems

7th - 9th Grade

20 Qs

Unit 2B Review Two Step Equations

Unit 2B Review Two Step Equations

7th Grade

20 Qs

Equations Word Problems

Equations Word Problems

7th Grade

20 Qs

Unit Rates Review

Unit Rates Review

7th Grade

15 Qs

Solving Two-Step Equations

Solving Two-Step Equations

7th Grade

15 Qs

Two-step equation word problems (Write and Solve)

Two-step equation word problems (Write and Solve)

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Medium

CCSS
7.EE.B.4A, HSA.CED.A.3

Standards-aligned

Created by

Beth Amburgey

Used 55+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars. How many students were in each bus?

Write an equation that matches this situation.

7x + 6 = 331

6x + 7 = 331

13x = 331

6x - 7 = 331

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

331 students went on a field trip. Six buses were filled and 7 students traveled in cars.

The equation from the last problem was: 6x + 7 = 331

How many students were in each bus?

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

Write an equation that matches this situation.

24 + 10 = 7x

24 + 7x = 10

24 - 7x = 10

24 - x = 10

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10.

The equation from the last problem was:

24 - 7x = 10

How much did each pencil cost?

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jim paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month. Jim has paid a total of $290 to the gym. How many months did Jim go to the gym?

Which equation matches this situation?

50m - 20 = 290

50 - 20m = 290

20 + 50m = 290

50 + 20m = 290

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Jim paid a gym membership fee of $50, plus $20 per month. Jim has paid a total of $290 to the gym. The equation from the last problem was:

50 + 20m = 290

How many months did Jim go to the gym?

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.

35 - 7x = 63

7x - 35 = 63

35x + 7 = 63

7x + 35 = 63

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?