Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

6th Grade

21 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Applying ratio and rate reasoning to solve mathematical and real-world problems

Applying ratio and rate reasoning to solve mathematical and real-world problems

6th Grade

20 Qs

6.RP

6.RP

6th Grade

24 Qs

Math Final Review

Math Final Review

6th Grade

20 Qs

Math Geek R2 Upper Primary

Math Geek R2 Upper Primary

3rd - 6th Grade

20 Qs

Multi Step Division Word Problems

Multi Step Division Word Problems

4th Grade - University

20 Qs

One-Step Division Word Problems

One-Step Division Word Problems

3rd Grade - University

20 Qs

Addition and Subtraction Word Problems

Addition and Subtraction Word Problems

4th Grade - University

19 Qs

Part to Part vs. Part to Whole

Part to Part vs. Part to Whole

6th Grade

24 Qs

Ratios and Rates Review

Ratios and Rates Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+14

Standards-aligned

Created by

Justine Lagani

Used 23+ times

FREE Resource

21 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Fernando bought 5 pencils for $1.00.  What is the unit price per pencil?
$0.20
$0.50
$0.95
$0.25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Which of the following ratios is equivalent to 9/12?
3/4
4/3
2/3
4/6

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Express the ratio as a fraction in simplest form:
18 ounces to 3 cups
6 to 1
1/6
18/3
3/18

Tags

CCSS.6.NS.A.1

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Complete the ratio table

10, 35

12, 41

10, 41

10, 45

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Are the ratios 4/1 and 20/5 equivalent?

No

Yes

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
Solve the proportion:
4
8
14
10

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?