Unit Rate

Unit Rate

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit rate

Unit rate

Unit 3 Review: Unit Rates

Unit 3 Review: Unit Rates

*Unit Rate Quiz :)

*Unit Rate Quiz :)

Unit Rates and Proportions

Unit Rates and Proportions

Unit Rates

Unit Rates

Unit Rate

Unit Rate

5-5 Rates and Unit Rates

5-5 Rates and Unit Rates

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.2

Standards-aligned

Created by

Megan Williams

Used 32+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Unit Rate always has a denominator of

1

2

3

4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

When finding a Unit Rate, you should __________ the top number by the bottom number.

Add

Subtract

Multiply

Divide

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

When you find the speed in miles per hour, which unit should go on the bottom of your fraction?

speed

miles

hour

seconds

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

6 movie tickets cost $30. To find the cost per ticket, you should

multiply by 6 to get $180 per ticket

multiply by 30 to get $900 per ticket

divide by 6 to get $5 per ticket

divide by 30 to get $0.20 per ticket

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It costs $6 for 2 cans of tuna. What is the Unit Rate?

$2 per can of tuna

$3 per can of tuna

$12 per can of tuna

3 cans per $1

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

It costs $22 for 4 books. What is the unit rate?

$5.50 per book

5 books per dollar

$5 per book

4 books per $5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$5 per pound

$35 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?