Module 3 Mid Module Study Guide

Module 3 Mid Module Study Guide

3rd Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Mid Mod 3 Assessment

Mid Mod 3 Assessment

3rd Grade

10 Qs

Telling time to the nearest hour, quarter and half hour

Telling time to the nearest hour, quarter and half hour

3rd Grade

16 Qs

Third Grade Time Review

Third Grade Time Review

3rd Grade

10 Qs

Time (Grade 3)

Time (Grade 3)

3rd Grade

15 Qs

Estimating Sums

Estimating Sums

3rd - 4th Grade

10 Qs

Mid Module 3 Review

Mid Module 3 Review

3rd Grade

9 Qs

3.4 K

3.4 K

3rd Grade

10 Qs

Mod 3 Mid Mod Retest

Mod 3 Mid Mod Retest

3rd Grade

10 Qs

Module 3 Mid Module Study Guide

Module 3 Mid Module Study Guide

Assessment

Quiz

Mathematics

3rd Grade

Medium

Created by

Kristin Barth

Used 20+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The circus is in town for 28 days. How many weeks is the circus in town (There are 7 days in a week).

21 days

3 days

4 days

6 days

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

There are 24 liters of water needed to finish filling a new fish tank. Each container holds 3 liters. How many containers are needed to fill the fish tank?

8 containers

21 containers

7 containers

6 containers

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Jonah has an eraser with 5 rainbow stripes. He notices that his 4 friends have the same eraser. How many stripes are on all 5 erasers (Jonah plus his 4 friends)?

10 stripes

9 stripes

25 stripes

20 stripes

4.

OPEN ENDED QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

There is a magic box. Every time an object goes in, it gets multiplied. What is the pattern in the magic box? Explain

Evaluate responses using AI:

OFF

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You will need to solve a hard equation. Use any strategy that you want to solve the equation. 12x6 =

72

18

2

87

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Shawn is going to Chipotle to buy food for his family. His bill is $56 . He is buying lunch for his 6 friends and himself (7 people total). He has the equation 7xn = $56 to figure out how much he has to pay for each person. How much does Shawn pay for each meal?

$49.00

$18.00

$7.00

$8.00

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

7=g/3

24

21

36

48

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?