
Ratios and Rates
Authored by Andrea Kirkwood
Mathematics
6th Grade
CCSS covered
Used 7+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Select the ratio of oats to seeds can be written
5 to 3
3 to 5
5 to 2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Select ALL the ways the ratio of raisins to total cups of ingredients can be written.
11:2
2:11
2:3
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Select ALL the equivalent ratios for the ratio of oats to raisins.
5:2
2:5
10:4
6:15
20:8
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
4.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
2 mins • 1 pt
The cost of 3 candles is $19.50. What is the unit price (price for one candle)?
(a)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
2 mins • 1 pt
Michael walks 30 meters in 20 seconds. How many meters does he walk per second?
(a)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A package of 12 pens costs $3.60. What is the cost per pen?
$0.30
$3.33
$3.00
$0.03
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ellen can read 3 pages in 7 minutes. Rob can read 8 pages in 14 minutes. Who is the faster reader?
Ellen
Rob
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?