Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

6th - 7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates and Ratios

Rates and Ratios

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

Ratios, Rates and Unit Rates Performance Task

6th - 7th Grade

20 Qs

6th 5 End of Topic Practice Test

6th 5 End of Topic Practice Test

6th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

1.1 Walking Rates

1.1 Walking Rates

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

15 Qs

Ratios, Rates, and Unit Rates

Ratios, Rates, and Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.NS.B.2, 6.RP.A.3B

+4

Standards-aligned

Created by

Karen Lloyd

Used 5+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
An eight pack of juice boxes costs $4.79, and a 12 pack of juice boxes cost $6.59. Use this information to calculate the better buy.
8 pack
12 pack

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Which option is the better deal?
Doritos
$4.39 for 11.5 oz
or
Cheetos
9.75 oz for $3.24
Doritos
Cheetos

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Cheerios 17 ounces for $3.68
    or
Apple Jacks at $2.89 for 13 oz
Which is the better buy?
Cheerios
Apple Jacks

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

The Williams family bought four concert tickets for $252.  What was the price per ticket?
$60.00
$63.00
$6.30
$62.00

Tags

CCSS.7.EE.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Tommy has a bag of LEGOS.  There are 6 yellow, 3 red, and 8 blue LEGOS.  What is the ratio in simplest form of red to yellow LEGOS?
1/2
6/3
2/1
3/6

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image
Kelly has 10 apps on her iPad.
5 are school apps, 2 are music apps, and 3 are games.
What is the ratio of school apps to game apps?
5 to 2
3 to 5
5 to 10
5 to 3

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
$244.65
$1.00
$6.99
$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?