
Ratios and Rates QUIZ
Authored by Lauren Bowman
Mathematics
6th Grade
CCSS covered
Used 3+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
10 questions
Show all answers
1.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
Tyson is practicing his free throw shot; he made 8 of the 16 shots he attempted. What is the ratio of shots made to shots missed? Simplify
(a)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
In Leo's Math class, there are 28 students. 10 of those students are in Art Class as their elective, 8 are in Band, and the rest are in Orchestra. What is the ratio of Art students to Orchestra students in Leo's Math class?
(a)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
The ratio of boys to total students in the 6th grade choir is 1 to 3. Which choice shows a possible number of boys and girls in the 6th grade choir?
12 boys, 24 girls
10 boys, 30 girls
12 boys, 36 girls
14 boys, 32 girls
4.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
An animal shelter currently has 20 cats, 15 birds, 2 iguanas, and 25 dogs. What is the ratio of cats to dogs?
(a)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
What is the ratio that compares the length of the short line to the long line?
(a)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FILL IN THE BLANKS QUESTION
1 min • 1 pt
A reindeer can run 107 miles in 4 hours. At what rate of speed is he traveling? (Round your answer to the nearest whole number. Write units as: unit/unit or unit per unit)
(a)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
For $1.08 (including tax) you can purchase a 12-oz soda. What is the price per ounce?
11 cents per ounce
9 cents per ounce
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?