Ratios/Unit Rates/Scale Factor/Proportions

Ratios/Unit Rates/Scale Factor/Proportions

7th Grade

25 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate, Rate Tables & Solving Proportions Practice

Unit Rate, Rate Tables & Solving Proportions Practice

7th Grade

25 Qs

Constant Rate of Change

Constant Rate of Change

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rates/Complex Fractions

Unit Rates/Complex Fractions

7th Grade

20 Qs

Proportional Relationships

Proportional Relationships

7th - 8th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th - 7th Grade

20 Qs

Rates & Ratios

Rates & Ratios

6th - 7th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

20 Qs

Unit rate/Scale Factor

Unit rate/Scale Factor

7th - 10th Grade

20 Qs

Ratios/Unit Rates/Scale Factor/Proportions

Ratios/Unit Rates/Scale Factor/Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, HSG.SRT.A.2

+6

Standards-aligned

Created by

Doreene Biggins

Used 23+ times

FREE Resource

25 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A comparison of two quantities using the word to, for every/each, or a colon :.

Ratio

Rate

quantity

scale factor

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A ratio that compares two quantities of different units. Like miles per hour, feet per second.

rate

ratio

percent

fraction

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

You travel 150 miles on 5 gallons. Find the unit rate per gallon.
15 miles per gallon
30 miles per gallon
3 miles per gallon
25 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate of 624 calories in 3 servings.
1,872 calories per serving
208 calories per serving
624 calories per serving
621 calories per serving

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Express as a unit rate. Round to the nearest tenth, if necessary.
         $25.97 for 8 boxes 
$3.24 per box
$.31 per box
$3.25 per box
$3 per box

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store sees 120 customers in 8 hours. What is the unit rate (in customers per hour)?
16 customers per hour
15 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of cats to dogs is 3 to 5. If there are a total of 25 dogs at the shelter, how many cats do they have?
15
18
21
32

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?