Search Header Logo

Mathematics

6th Grade

CCSS covered

Used 3+ times

Ratios and Unit Price
AI

AI Actions

Add similar questions

Adjust reading levels

Convert to real-world scenario

Translate activity

More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4 pairs of boots cost $100. What is the ratio of number of boots to cost?

100 : 4

4 : 100

96

25

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

4 pairs of boots cost $100. How much would you pay for 1 pair of boots?

$25

$96

$400

$50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5 pounds of rice cost $1. How much do you pay for 1 pound of rice?

$5

$4

$0.20

$0.75

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5 pounds of rice cost $1. How much do you pay for 10 pounds of rice?

$11

$5

$2

$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

1 dozen eggs cost $3. How many dozens of eggs could you buy with $12?

9 dozen

4 dozen

1 dozen

2 dozen

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A 12-month Hulu subscription costs $120. Could Javier afford a 24-month subscription if he has $200?

Yes

No

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

OPEN ENDED QUESTION

3 mins • Ungraded

You can buy 6 candles for $30. How much would 8 candles cost?

Evaluate responses using AI:

OFF

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Access all questions and much more by creating a free account

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Microsoft

Continue with Microsoft

or continue with

Facebook

Facebook

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?