
Ratios and Unit Price
Authored by Riley Foster
Mathematics
6th Grade
CCSS covered
Used 3+ times

AI Actions
Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...
Content View
Student View
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4 pairs of boots cost $100. What is the ratio of number of boots to cost?
100 : 4
4 : 100
96
25
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
4 pairs of boots cost $100. How much would you pay for 1 pair of boots?
$25
$96
$400
$50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5 pounds of rice cost $1. How much do you pay for 1 pound of rice?
$5
$4
$0.20
$0.75
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5 pounds of rice cost $1. How much do you pay for 10 pounds of rice?
$11
$5
$2
$0.20
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
1 dozen eggs cost $3. How many dozens of eggs could you buy with $12?
9 dozen
4 dozen
1 dozen
2 dozen
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A 12-month Hulu subscription costs $120. Could Javier afford a 24-month subscription if he has $200?
Yes
No
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
OPEN ENDED QUESTION
3 mins • Ungraded
You can buy 6 candles for $30. How much would 8 candles cost?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Access all questions and much more by creating a free account
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Microsoft
or continue with
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?