Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Easy
+3
Standards-aligned
Ashley Goldman
Used 9+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
14 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
It snowed 14 inches in 5 hours. What is the unit rate?
3 inches per hour
1.5 inches per hour
5 inches per hour
2.8 inches per hour
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
You're throwing a party, and you ordered 15 pizzas for your guests. Your total came to $97.50. What was your unit cost per pizza?
$4.95 per pizza
$5.75 per pizza
$6.50 per pizza
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
If you travel 275 feet in 20 seconds, what is the unit rate?
27.5 feet per second
13.75 feet per second
137.5 feet per second
5,500 feet per second
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If 25 pieces of candy cost $2.00, what is the unit rate?
$0.08 per piece
$0.09 per piece
$50 per piece
$5 per piece
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
11 questions
CLASS SIXTH
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Penilaian Sumatif Aritmatika Sosial
Quiz
•
7th Grade
10 questions
EXTENSION WEEK TWO QUIZ
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
2nd Form Consumer Arithmetic
Quiz
•
8th Grade
11 questions
Playing with numbers -1
Quiz
•
6th Grade
12 questions
Winning Wednesday Quiz 5 - Year 6
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Quesiti simpatici
Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Supplementary angles
Quiz
•
7th - 11th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
slope intercept form
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
