Understand Proportions Period 3/4

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Hard
+3
Standards-aligned

Aura Fortaleza
Used 5+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Brooke earned $28 for 4 hours babysitting. What is the unit rate?
$4/hour
$6/hour
$7/hour
$8/hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
3:4 is equivalent to:
6:8
4:3
1:2
12:14
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Determine whether the ratios and form a proportion and justify your answer.
No, they are unit rates.
No, their cross products are not equal.
Yes, their cross products are equal.
Yes, they are both ratios.
5.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Mrs. Sparks has been craving smoothies lately. She buys a 18oz chocolate smoothie for $6. Mrs. Jones also buys a 15oz chocolate smoothie. How much is Mrs. Jones smoothie?
$4.50
$5.00
$5.75
$7.25
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Which of the following statements is NOT true about the given data on the table?
The number of baseballs is proportional to the number of footballs.
The number of footballs increases by 2 and the number of baseballs increases by 5.
The ratio of baseballs to footballs is 5:2.
The constant of proportionality is 2/5.
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Choose which of the following statements is correct
y is proportional to x in all the 3 tables because they each maintain a common ratio
y is proportional to x in table 1 but not in table 3.
y is proportional to x in table 1 and 3 and their constants of proportionality are 4 and 2/3 respectively.
y is not proportional x in any of the tables because they all have different ratios.
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
12 questions
Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratio Proportion Review

Quiz
•
7th Grade - University
16 questions
Ratio and Proportion Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Ratios and Proportions Review

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Proportional vs Non Proportional Relationships (Tables)

Quiz
•
7th - 9th Grade
14 questions
7th Grade Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios & Proportions

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Constant of Proportionality

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade