Proportional Reasoning

Quiz
•
Mathematics
•
8th Grade
•
Medium
Tessa Rooyakkers
Used 41+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Three dinner rolls cost 99 cents. How much for one dinner roll?
30 cents
32 cents
33 cents
297 cents
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Four blocks stacked one on top of the other are 24 cm high. Determine the unit rate
7 cm/block
8 cm/block
6 cm/block
9 cm/block
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Louisse was paid $35 for 5 hours of babysitting. How much money would she be paid for 3 hours?
$15.00
$7.00
$28.00
$21.00
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Determine the missing value
9
8
12
4
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Determine the missing value to make each rate equivalent.
20 km
120 km
30 km
80 km
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
Determine the missing value. Include your units
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
Determine the missing value. Include your units
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
20 questions
Similar Figures

Quiz
•
7th - 8th Grade
10 questions
Toán Math

Quiz
•
1st - 12th Grade
10 questions
Circumference

Quiz
•
7th - 8th Grade
18 questions
Converting Metric Units

Quiz
•
7th - 10th Grade
12 questions
Grandezas - razão e proporção

Quiz
•
8th Grade
20 questions
calculating speed

Quiz
•
8th Grade
20 questions
ulangan harian 1 teorema pythagoras

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Extra Practice 3.7 Converting Units

Quiz
•
7th - 8th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade