Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Pythagorean Theorem

Pythagorean Theorem

8th Grade

10 Qs

Math Facts Quiz 7

Math Facts Quiz 7

7th - 8th Grade

20 Qs

Dimensional Analysis Practice

Dimensional Analysis Practice

8th - 9th Grade

18 Qs

Circumference

Circumference

7th - 8th Grade

10 Qs

TEOREMA PYTHAGORAS

TEOREMA PYTHAGORAS

8th - 9th Grade

20 Qs

TEOREMA PYTHAGORAS

TEOREMA PYTHAGORAS

8th Grade

20 Qs

Phytagoras

Phytagoras

8th Grade

10 Qs

Grandezas - razão e proporção

Grandezas - razão e proporção

8th Grade

12 Qs

Proportional Reasoning

Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

8th Grade

Medium

Created by

Tessa Rooyakkers

Used 41+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Three dinner rolls cost 99 cents. How much for one dinner roll?

30 cents

32 cents

33 cents

297 cents

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Four blocks stacked one on top of the other are 24 cm high. Determine the unit rate

7 cm/block

8 cm/block

6 cm/block

9 cm/block

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Louisse was paid $35 for 5 hours of babysitting. How much money would she be paid for 3 hours?

$15.00

$7.00

$28.00

$21.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Determine the missing value

9

8

12

4

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Determine the missing value to make each rate equivalent.

20 km

120 km

30 km

80 km

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Determine the missing value. Include your units

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Determine the missing value. Include your units

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?