6th Grade Test
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+10
Standards-aligned
Janasia Arrington
Used 164+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.6.NS.B.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?
Tags
CCSS.3.OA.D.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $100 for 20 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$5 per pound
$5.50 per pound
$6 per pound
$6.50 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
⅙ ÷ 2 =
1/6
2/6
1/12
2/12
Tags
CCSS.5.NF.B.7A
CCSS.5.NF.B.7C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6 ÷ ⅔ =
8
10
9
8 1/3
Tags
CCSS.5.NF.B.7B
CCSS.5.NF.B.7C
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
Latihan LCC
Quiz
•
4th - 6th Grade
23 questions
6th Grade Ordered Pairs
Quiz
•
6th Grade
15 questions
लसावि व मसावि
Quiz
•
5th Grade - University
15 questions
Dzielenie liczb dziesiętnych
Quiz
•
1st - 6th Grade
20 questions
Kids Math test
Quiz
•
6th - 8th Grade
21 questions
QUIZ MATEMATIKA DIAGRAM LINGKARAN
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Similar Polygons Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
Evaluación guía 3: marzo 15 de 2021
Quiz
•
1st - 10th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
