6th Grade Test

6th Grade Test

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Trigonometría

Trigonometría

6th - 8th Grade

20 Qs

Me divierto con las Matemáticas LILEGRE 8° y 9° 2020.

Me divierto con las Matemáticas LILEGRE 8° y 9° 2020.

1st Grade - University

20 Qs

Thử thách Toán Tuần 11

Thử thách Toán Tuần 11

5th Grade - University

20 Qs

bab 1 : integer

bab 1 : integer

1st - 8th Grade

15 Qs

Números enteros y Expresiones algebraricas SEGUNDO

Números enteros y Expresiones algebraricas SEGUNDO

6th - 8th Grade

15 Qs

Ôn tập Toán 6 (Giáo viên: Hà Thư)

Ôn tập Toán 6 (Giáo viên: Hà Thư)

6th Grade

15 Qs

6. Sınıflar Tekrar Çalışması

6. Sınıflar Tekrar Çalışması

5th - 7th Grade

15 Qs

Quiz Matematika Kelas 5 Semester 2

Quiz Matematika Kelas 5 Semester 2

1st - 12th Grade

20 Qs

6th Grade Test

6th Grade Test

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.NS.A.1, 6.RP.A.1, 5.NF.B.7C

+10

Standards-aligned

Created by

Janasia Arrington

Used 164+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?

475 cars per day

19 cars per day

.05 cars per day

15 cars per day

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

CCSS.6.NS.B.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Luke can paint 91 portraits in 7 weeks. How many portraits does he paint each week?

637 cars per week
13
.08 portraits per week
13 portraits per week

Tags

CCSS.3.OA.D.8

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?

16 customers per hour

12 customers per hour

20 customers per hour

15 customers per hour

Tags

CCSS.5.NBT.B.6

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $100 for 20 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$5 per pound

$5.50 per pound

$6 per pound

$6.50 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

⅙ ÷ 2 =

1/6

2/6

1/12

2/12

Tags

CCSS.5.NF.B.7A

CCSS.5.NF.B.7C

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

6 ÷ ⅔ =

8

10

9

8 1/3

Tags

CCSS.5.NF.B.7B

CCSS.5.NF.B.7C

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?