6th Grade Test

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+6
Standards-aligned
Janasia Arrington
Used 161+ times
FREE Resource
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Lynnette can wash 95 cars in 5 days. How many cars does she wash each day?
475 cars per day
19 cars per day
.05 cars per day
15 cars per day
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
CCSS.5.NF.B.3
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Tags
CCSS.3.OA.D.8
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A store has 120 customers in 6 hours. What is the unit rate in customers per hour?
16 customers per hour
12 customers per hour
20 customers per hour
15 customers per hour
Tags
CCSS.5.NBT.B.6
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $100 for 20 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
$5 per pound
$5.50 per pound
$6 per pound
$6.50 per pound
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
$8 per pound
$35 per pound
$5 per pound
$0.125 per pound
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
⅙ ÷ 2 =
1/6
2/6
1/12
2/12
Tags
CCSS.5.NF.B.3
CCSS.5.NF.B.7
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
6 ÷ ⅔ =
8
10
9
8 1/3
Tags
CCSS.5.NF.B.3
CCSS.5.NF.B.7
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
18 questions
Unit Rate and Measurement conversion

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Ratio Review

Quiz
•
6th Grade
21 questions
Unit Rate/ Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Module 7 Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
19 questions
Ratios, Rates, & Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Finding unit rates

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade