Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

dividing decimals

dividing decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Division of Decimals Review

Division of Decimals Review

Dividing decimals by whole numbers

Dividing decimals by whole numbers

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Dividing Decimals

5th Decimals Mult/Division

5th Decimals Mult/Division

Dividing Decimals

Dividing Decimals

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Hard

CCSS
6.NS.B.3, 5.NBT.B.7, 7.EE.B.3

Standards-aligned

Created by

Donna Holderfield

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mr. Dodd filled the gas tank on is lawn mower with 3.8 gallons of gas. He mowed his yard 10 times on the same tank of gas. He used the same amount of gas each time. How much gas did he use each time?

0.038

0.38

38

380

Tags

CCSS.6.NS.B.3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kimberly scored a total of 35.08 points in four events for her gymnastic competition. If she scored the same amount in each event, how many points did she score on each?

8.77

8.67

0.877

87.7

Tags

CCSS.6.NS.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

21.6 / 1.8

1.2

0.12

12

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

The chef at a restaurant bought 37 pounds of salad for $46.25. How much did she pay for each pound of salad?

0.125

1.25

1.30

12.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Kathleen spent $231 on concert tickets for herself and 11 friends. Each ticket cost the same.

Find the exact cost of each ticket.

1.92

192.50

20

19.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Three coworkers decided to buy fruit to share at lunctime. Antonio spent $1.47 on bananas. Laura spent $2.88 on apples. Suzanne spent $2.85 on oranges. They evenly divided the cost of the 3 types of fruit. How much did each person pay?

2.00

2.40

24

0.24

Tags

CCSS.7.EE.B.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Kisha is decorating a gingerbread house. She spends $11.39 for 6.2 pounds of candy. Which is the best estimate of the cost of each pound of candy?

$20

$1

$2

$5

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?