Comparing Ratios and Ratio Tables

Comparing Ratios and Ratio Tables

6th - 8th Grade

17 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios, unit rates and percents with double number lines

Ratios, unit rates and percents with double number lines

6th Grade

18 Qs

6.1 Ratio Tables Practice

6.1 Ratio Tables Practice

6th Grade

13 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

20 Qs

Ratio Tables

Ratio Tables

6th Grade

16 Qs

Ratios and Ratio Tables

Ratios and Ratio Tables

6th - 7th Grade

13 Qs

Ratio/Rate Tables

Ratio/Rate Tables

6th Grade

12 Qs

Ratio and Tables Review

Ratio and Tables Review

6th Grade

12 Qs

Unit rates

Unit rates

7th Grade

20 Qs

Comparing Ratios and Ratio Tables

Comparing Ratios and Ratio Tables

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

CCSS.6.RP.A.3, CCSS.6.EE.A.4, Ratio Table Missing Value

+10

Standards-aligned

Created by

Joseph Goodwin

Used 117+ times

FREE Resource

17 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
What number will make the equation equivalent? 
1
2
3

Tags

CCSS.6.EE.A.4

CCSS.6.EE.B.5

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
What number will make the equation equivalent? 
2
3
4

Tags

CCSS.6.EE.A.3

CCSS.6.EE.A.4

CCSS.6.EE.B.5

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image
What number will make the equation equivalent? 
6
4
3

Tags

CCSS.6.EE.A.4

CCSS.6.EE.B.5

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If 5 pounds of birdseed costs $8, how much would 15 pounds of birdseed cost?

$24

$18

$27

$20

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If Mr. Furby can run 3 miles in 36 minutes, how long, in minutes, would it take him to run 1 mile?

34 min

12 min

13 min

36 min

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

If it takes Knox three hours to write a six page research paper, how long would it take him to write a paper that is nine pages?

3

9

6

4.5

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?
$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?