Unit 2 Review

Unit 2 Review

6th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

6th Grade Introduction to Ratios Review

6th Grade Introduction to Ratios Review

6th Grade

16 Qs

Topic 6 Ratios

Topic 6 Ratios

6th Grade - University

15 Qs

Ratio Tables and Percentages

Ratio Tables and Percentages

6th Grade - University

15 Qs

Ratios

Ratios

6th Grade

10 Qs

Writing Ratios

Writing Ratios

6th Grade

10 Qs

Equivalent and Table Ratios

Equivalent and Table Ratios

6th Grade - University

10 Qs

Ratio Tables Double Number Lines

Ratio Tables Double Number Lines

6th - 7th Grade

12 Qs

Rates with Tables and Double Number Lines

Rates with Tables and Double Number Lines

6th - 7th Grade

12 Qs

Unit 2 Review

Unit 2 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3, 4.NF.A.1, 6.NS.C.6

+9

Standards-aligned

Created by

Holli Cartwright

Used 57+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Which statement is not true about this collection?

The ratio of blue to green is 19:17.

The ratio of green to red is 17:23.

The ratio of red to blue is 23:19.

There are two green for every blue.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Select ALL the ratios that are equivalent to 6:8.

3:4

8:6

12:16

8:10

5:7

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

A mixture of purple paint contains 6 teaspoons of red paint and 15 teaspoons of blue paint. To make the same shade of purple paint using 5 teaspoons of blue paint, how much red paint would you need? Use the table to help if needed.

1

2

3

4

5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Suppose 4 concert tickets cost $48. At this rate, what is the cost per ticket?

$40

$32

$12

$80

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Suppose 3 soft pretzels cost $8.25. At this rate, how much does 1 soft pretzel cost?

$5.25

$5.50

$2.75

$11.25

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

Suppose 4 apples cost $2.00. At this rate, how much do 5 apples cost?

$0.50

$2.50

$8.00

$2.00

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

A bag contains 120 legos. Some are red and the rest are black. There are 19 red legos for every black lego. How many red legos are in the bag?

101 red legos

114 red legos

139 red legos

6.3 red legos

Tags

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?