Unit 10 Lesson A: Unit Prices

Unit 10 Lesson A: Unit Prices

10th - 12th Grade

12 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Conversions Unit Rate Unit Price

Conversions Unit Rate Unit Price

6th Grade - University

14 Qs

Proportions Measurement Conversions

Proportions Measurement Conversions

7th Grade - University

15 Qs

Better Buy/ Coupons

Better Buy/ Coupons

9th - 12th Grade

15 Qs

Dog and Cat Expenses

Dog and Cat Expenses

11th - 12th Grade

15 Qs

Find Unit Rates

Find Unit Rates

7th Grade - University

15 Qs

Rates

Rates

8th - 12th Grade

12 Qs

5-6 Quizziz: Comparing Unit Rates

5-6 Quizziz: Comparing Unit Rates

6th Grade - University

10 Qs

Calculating Unit Rate

Calculating Unit Rate

6th Grade - University

13 Qs

Unit 10 Lesson A: Unit Prices

Unit 10 Lesson A: Unit Prices

Assessment

Quiz

Mathematics

10th - 12th Grade

Hard

CCSS
7.RP.A.1, 7.RP.A.2, 7.RP.A.3

+3

Standards-aligned

Created by

Joseph Collins

Used 83+ times

FREE Resource

12 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which of the following statements is correct?

1 pound = 2.2 kilograms

1 kilogram = 2.2 pounds

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the unit price per kilogram of the Organic Delicious Golden apple priced at $2.99/lb?

$6.58/kg

$1.36/kg

$7.35/kg

$29.99/kg

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Mr. Collins is trying to estimate the cost per kilogram in the work above. Did he make a mistake?

Yes, in the blue line.

Yes, in the red line.

Yes, in the green line.

No, he did not make a mistake.

Tags

CCSS.7.EE.B.3

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.NS.A.3

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Penny and Sheldon were shopping again. The cost of the chicken legs they bought was listed at $3.72/kg. What is the price per pound of the chicken legs?

$1.69/lb

$8.18/lb

$1.39/lb

$37.20/lb

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

This 2 lb. bag of shrimp costs $21.98 at Giant. Estimate the unit cost per kilogram of the bag of shrimp.

$24.20/kg

$12.10/kg

$44.00/kg

$36.45/kg

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

CCSS.7.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

A 300 mL can of tomato soup sells at the store for $0.55. What is the unit price per 100mL for this product to the nearest tenth of a cent?

$0.183/100 mL

$1.65/100 mL

$0.367/100 mL

$0.545/100 mL

Tags

CCSS.7.NS.A.2

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kanivans Klassics Chicken noodle soup sells for $0.72 in a 300 mL can.


The Wright's Way Chicken noodle soup sells for $0.48 in a 200 mL can.


Find the unit price of each to determine which is the better deal?

Kanavins Klassics is the better deal.

Wright's Way is the better deal.

Neither one is a better deal. (they both have the same unit price)

Tags

CCSS.7.RP.A.1

CCSS.7.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?