Unit 10 Lesson A: Unit Prices

Quiz
•
Mathematics
•
10th - 12th Grade
•
Hard
+2
Standards-aligned
Joseph Collins
Used 83+ times
FREE Resource
12 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which of the following statements is correct?
1 pound = 2.2 kilograms
1 kilogram = 2.2 pounds
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
What is the unit price per kilogram of the Organic Delicious Golden apple priced at $2.99/lb?
$6.58/kg
$1.36/kg
$7.35/kg
$29.99/kg
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mr. Collins is trying to estimate the cost per kilogram in the work above. Did he make a mistake?
Yes, in the blue line.
Yes, in the red line.
Yes, in the green line.
No, he did not make a mistake.
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Penny and Sheldon were shopping again. The cost of the chicken legs they bought was listed at $3.72/kg. What is the price per pound of the chicken legs?
$1.69/lb
$8.18/lb
$1.39/lb
$37.20/lb
Tags
CCSS.6.RP.A.3D
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
This 2 lb. bag of shrimp costs $21.98 at Giant. Estimate the unit cost per kilogram of the bag of shrimp.
$24.20/kg
$12.10/kg
$44.00/kg
$36.45/kg
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A 300 mL can of tomato soup sells at the store for $0.55. What is the unit price per 100mL for this product to the nearest tenth of a cent?
$0.183/100 mL
$1.65/100 mL
$0.367/100 mL
$0.545/100 mL
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Kanivans Klassics Chicken noodle soup sells for $0.72 in a 300 mL can.
The Wright's Way Chicken noodle soup sells for $0.48 in a 200 mL can.
Find the unit price of each to determine which is the better deal?
Kanavins Klassics is the better deal.
Wright's Way is the better deal.
Neither one is a better deal. (they both have the same unit price)
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
16 questions
Comparing Rates

Quiz
•
6th Grade - University
15 questions
Ratio Unit

Quiz
•
6th Grade - University
14 questions
Identifying Unit Rates

Quiz
•
7th Grade - University
10 questions
Dimensional Analysis Conversion Factors

Quiz
•
10th - 12th Grade
15 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
7th Grade - University
12 questions
Recreation and Spending (Unit 4 Test) Consumer Math

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
Unit Conversions

Quiz
•
11th - 12th Grade
15 questions
Ratio Tables Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
Solving Equations Opener

Quiz
•
11th Grade
6 questions
Maier - AMDM - Unit 1 - Quiz 1 - Estimation

Quiz
•
12th Grade
21 questions
Arithmetic Sequences

Quiz
•
9th - 12th Grade
16 questions
Unit 2: Rigid Transformations

Quiz
•
10th Grade
20 questions
The Real Number System

Quiz
•
8th - 10th Grade
15 questions
Polynomials: Naming, Simplifying, and Evaluating

Quiz
•
9th - 11th Grade
40 questions
Camp CMS Math 1 Test Review

Quiz
•
9th - 12th Grade