Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

6th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

13 Qs

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

6th - 7th Grade

16 Qs

Rates and Unit Rate

Rates and Unit Rate

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates and Better Buy

Unit Rates and Better Buy

6th - 8th Grade

15 Qs

Rates: 6th Grade

Rates: 6th Grade

6th Grade

14 Qs

6.RP.3b Unit Rates Final Quiz

6.RP.3b Unit Rates Final Quiz

6th Grade

18 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

20 Qs

Unit Rate/Unit Price

Unit Rate/Unit Price

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Melina Sigala

Used 528+ times

FREE Resource

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The store was selling 4 chocolate bars for $2.00. How much would one chocolate bar cost?
$1.00 per bar
$2.00 per bar
$0.50 per bar
$0.25 per bar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Elijah earn $200 for 8 hours of work. What is the unit rate (in dollars per hour)?
$50 per hour
$12 per hour
$192 per hour
$25 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Christina biked 36 miles in 6 hours. If she biked at a constant speed, how many miles did she ride in one hour?
6 mph
216 mph
30 mph
42 mph

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?
$0.60
$0.40
$2.80
$3.60

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kevin can complete 45 multiplication problems in 2 minutes. What is the unit rate?
22.5 problems per minute
42 problems per minute
90 problems per minute
2.25 problems per minute

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

8.  Find the unit rate of $97.50 for 15 pizzas.
$6 per pizza
$82.50 per pizza
$5.50 per pizza
$6.50 per pizza

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?