Proportion Applications and Graphs

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+4
Standards-aligned
Theresa Liebler
Used 100+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
True or false: The table represents a proportional relationship between x and y.
True
False
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Choose the two scenarios that demonstrate a unit rate.
Rayul is traveling at 60 miles per hour
Quion's allowance is $20.00 per month
Alanis pays $15.00 for a meal and leaves $1.50 for a tip
Nyla pays $20.00 per month to her club and a yearly membership fee of $18.00
Tags
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The table shows a proportional relationship between y and x. What is the unit rate of y to x?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Look at the table. Marley's family is traveling at a constant rate of 50 miles per hour. What is the missing value in the table?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Look at the graph. How much money will be saved in 4 weeks?
$94.00
$188.00
$282.00
$376.00
Tags
CCSS.6.EE.B.6
CCSS.6.EE.C.9
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Mena's family is preparing for a party. They are hiring a DJ to play music. The DJ charges $125.00 per hour. What is the total cost for 4 hours?
$125.00
$250.00
$500.00
$550.00
Tags
CCSS.6.EE.B.7
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Look at the graph. At a constant rate for 20 hours, how many miles will be traveled?
10
12
20
24
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
WH: Constant of Proportionality: Equations and Descriptions

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
SOL Review 6.12: Proportional Relationships

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratios, Rates, Tables and Graphs

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
Illustrative Math: Grade 7 Unit 2 - Lessons 7-14 Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
1.4 Proportional and Nonproportional Relationships

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Proportion Tables

Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Understanding Proportional Relationships

Quiz
•
6th Grade - University
10 questions
M6 6.PFA.2 - Proportions

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
5 questions
Multiply Decimals

Lesson
•
5th - 6th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Histograms

Quiz
•
6th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
22 questions
Ratios and Ratio Tables

Quiz
•
6th Grade
31 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade