Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+24
Standards-aligned
Ms. Cook
Used 14+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
42 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Find the unit price if it costs $3 for eight cans of soda. Round to the nearest cent.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Harry bought 25 pens for $1.00. Find the unit rate.
$4 per pen
$0.40 per pen
$25 per pen
$0.04 per pen
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Joanna made $104.50 for working 11 hours this week. Next week she is working 15 hours. How much will she make?
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
45 questions
اختبار من (475 - 500) نماذج (105) أ/وليد الجنزوري0508249931
Quiz
•
1st - 12th Grade
40 questions
TIMES TABLE
Quiz
•
4th - 6th Grade
40 questions
TABLAS DE MULTIPLICAR
Quiz
•
4th - 6th Grade
40 questions
Cálculo Mental
Quiz
•
6th Grade
43 questions
SOL REVIEW
Quiz
•
6th Grade - University
45 questions
Class 6 Exercise 4A Introduction RS Aggarwal_2
Quiz
•
6th Grade
45 questions
Penaakulan Logik (Pernyataaan) Matematik Ting 4 KSSM
Quiz
•
4th - 8th Grade
45 questions
اختبار من (450 - 500) نماذج (105) أ/وليد الجنزوري 0508249931
Quiz
•
1st - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
11 questions
How well do you know your Christmas Characters?
Lesson
•
3rd Grade
14 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
5th Grade
20 questions
How the Grinch Stole Christmas
Quiz
•
5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
22 questions
Christmas Math Fun--5th grade
Quiz
•
4th - 6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Winter Holiday Trivia
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Exploring Global Holiday Traditions
Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
