Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

42 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates/Ratios

Rates/Ratios

6th Grade

40 Qs

Ratio review and area

Ratio review and area

3rd - 7th Grade

40 Qs

Ratios and Unit Rates

Ratios and Unit Rates

6th Grade

37 Qs

Ratio & Proportions Word Problems

Ratio & Proportions Word Problems

6th Grade

37 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

40 Qs

Unit Rates & Conversions

Unit Rates & Conversions

6th Grade

41 Qs

Rates and Unit Rates Overview (Quest)

Rates and Unit Rates Overview (Quest)

6th Grade

45 Qs

Topic 5 Review

Topic 5 Review

6th Grade

45 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.2, 6.NS.B.3, 6.RP.A.3B

+18

Standards-aligned

Created by

Ms. Cook

Used 12+ times

FREE Resource

42 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Find the unit price if it costs $3 for eight cans of soda. Round to the nearest cent. 
$0.375
$0.37
$2.67
$0.38

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

 Ricky made $600 in two weeks. Find the unit rate.
$300 per week
$200 per week
$1200 per week
$602 per week

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Harry bought 25 pens for $1.00. Find the unit rate.

$4 per pen

$0.40 per pen

$25 per pen

$0.04 per pen

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ilana made $45 babysitting for 6 hours. How much does she make per hour?
$75 per hour
$7.50 per hour
$270 per hour
$2.70 per hour

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Joanna made $104.50 for working 11 hours this week. Next week she is working 15 hours. How much will she make?
$696
$9.50
$142.50
$14.50

Tags

CCSS.7.EE.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Apples sell 4 for $2.40. How much do 6 apples cost?
$0.60
$0.40
$2.80
$3.60

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Rose spent $2.00 for 20 pieces of gum. Joe spent $1.50 for 10 pieces of gum. Who got the better deal?
Joe
Rose
Mrs. Hoyme
William

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?