Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
+24
Standards-aligned
Ms. Cook
Used 12+ times
FREE Resource
42 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Harry bought 25 pens for $1.00. Find the unit rate.
$4 per pen
$0.40 per pen
$25 per pen
$0.04 per pen
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.7.EE.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
44 questions
Ratios and Proportional Reasoning

Quiz
•
6th - 9th Grade
44 questions
Investigating Rate, Ratio and Proportional Reasoning

Quiz
•
6th - 9th Grade
44 questions
Math 8 STAAR Review

Quiz
•
KG - University
43 questions
SOL REVIEW

Quiz
•
6th Grade - University
40 questions
Chapter 5: Lesson 6 & 7 Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
44 questions
7th Math FAST FINAL PREP

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
CDMS 6th Grade Math First 1/2

Quiz
•
6th Grade
38 questions
EOY Review 1

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade