Unit Rate

Unit Rate

6th Grade

22 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Name the reflection line

Name the reflection line

6th - 8th Grade

20 Qs

More Ordering Fractions Decimals Percents Greatest to Least

More Ordering Fractions Decimals Percents Greatest to Least

6th Grade - University

20 Qs

ULANGAN MATERI PECAHAN

ULANGAN MATERI PECAHAN

6th - 12th Grade

20 Qs

Plano Cartesiano 1

Plano Cartesiano 1

5th - 6th Grade

20 Qs

Factors and Multiples

Factors and Multiples

6th Grade

20 Qs

TIMBANG DAN ANGGAR JISIM OBJEK

TIMBANG DAN ANGGAR JISIM OBJEK

6th - 8th Grade

20 Qs

Averages Year 6

Averages Year 6

5th - 7th Grade

20 Qs

T1 Perimeter and Area

T1 Perimeter and Area

6th - 9th Grade

20 Qs

Unit Rate

Unit Rate

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 7.RP.A.2D

+10

Standards-aligned

Created by

Jordan Bell

Used 12+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

22 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

250 feet in 2 seconds =

25 feet per second
500 feet per second
5 feet per second
125 feet per second

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

20 pieces for $0.80 =

 5 cents each
$0.04 each
$16 each
$5 each

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

5 pieces for $2.00 =

 40 cents each
$0.04
$40 each
$4 each

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?

102 words per minute
100 words per minute
400 words per minute
412 words per minute

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?

$1.25 per pound
$1 per pound
$2 per pound
$1.50 per pound

Tags

CCSS.6.NS.B.2

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?

$0.40
$9.00
$2.50
$0.90

Tags

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?