Unit Rate
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+10
Standards-aligned
Jordan Bell
Used 12+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
22 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
250 feet in 2 seconds =
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
20 pieces for $0.80 =
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
5 pieces for $2.00 =
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Justin can type 408 words in 4 minutes, how many words can he type per minute?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Will spent $3.75 for 3 pounds of granola. What is his unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.NS.B.2
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
I paid $15.00 for 6 gallons of gasoline.
What was the price PER gallon?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
20 questions
OpenUp Resources: Unit 2: Grade 6
Quiz
•
6th Grade
21 questions
CC1 Chapter 2 Review
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Writing Inequalities
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Bowl 2019
Quiz
•
4th - 6th Grade
20 questions
Day 7 Assignment
Quiz
•
6th Grade
17 questions
Exponents and Order of Operations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
6B Fractions Review
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Big Idea Chapter 3 Review
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
