Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Go Math Grade 6 Chapter 05 (Operations With Decimals) 08

Go Math Grade 6 Chapter 05 (Operations With Decimals) 08

6th Grade

10 Qs

Area of a Circle_Week 1

Area of a Circle_Week 1

5th - 6th Grade

10 Qs

Multiplying Decimals

Multiplying Decimals

6th Grade

20 Qs

Unit 5 Review

Unit 5 Review

7th Grade

20 Qs

Testi Vlersues

Testi Vlersues

1st - 9th Grade

17 Qs

Intro to 7th Grade

Intro to 7th Grade

6th - 7th Grade

15 Qs

Unit 3 Review

Unit 3 Review

6th Grade

10 Qs

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

Soal Olimpiade Sains Matematika Tahun 2023

6th - 8th Grade

20 Qs

Ratios, Rates, and Proportions

Ratios, Rates, and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Hard

Created by

April Frink

Used 16+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Write the ratio as a fraction in simplest form.

12 to 15

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Write the ratio as a fraction in simplest form.

24 : 9

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Write the ratio as a fraction in simplest form.

14 tetras : 6 angelfish

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate.

360 miles in 6 hours

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate.

18 bowlers on 6 lanes

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Find the unit rate.

$28 for 7 people.

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

At 9 am you have run 2 miles. At 9:24 am you have run 5 miles. What is your running rate in minutes per mile?

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?