Unit rate and proportions review

Unit rate and proportions review

7th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

Proportions

Proportions

Basic Proportions, Conversions, Unit Rate

Basic Proportions, Conversions, Unit Rate

Unit Rate Quiz

Unit Rate Quiz

Ratios/ Unit Rate

Ratios/ Unit Rate

Unit Rates and Proportions Practice

Unit Rates and Proportions Practice

Unit rates, proportions

Unit rates, proportions

Unit rate and proportions review

Unit rate and proportions review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 6.NS.B.3, 7.RP.A.2B

+2

Standards-aligned

Created by

Erleen Wayan

Used 1+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

7 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Solve for g - gallons.

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Solve for m - meters

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

You spend $12 on Travis Scott meals over 4 weeks.


How much money did you spend on Travis Scott meals in 2 weeks?

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound

$35 per pound

$5 per pound

$0.125 per pound

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

It cost me $46.80 to fill my 13-gallon gas tank. What was the price of gas per gallon?

$3.60

$3.55

$3.40

$3.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5
k=3.3333333
k=60
k=90

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?

8 minutes
9 minutes
16 minutes
18 minutes

Tags

CCSS.6.RP.A.3B