Ratio and Proportion Review

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
+9
Standards-aligned
Jennifer Devereux
Used 189+ times
FREE Resource
18 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
There are 4 daisies and 11 roses. Choose the 3 ways to write the ratio of daisies to roses.
11 to 4
4 to 11
4:11
11:4
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
An airplane took 6 hours to travel 4164 km, What is the unit rate in km per hour? Only type the number for your answer.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Which is the better buy?
an 8 ounce package that costs $2.80
a 15 ounce package that costs $5.55
a 26 ounce package that costs $8.58
8 ounce package that costs $2.80
15 ounce package that costs $5.55
26 ounce package that costs $8.58
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
Write the ratio in simplest form.
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
1 min • 1 pt
What number would you type in the ratio boxes?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Does the table show a proportional relationship?
proportional
not proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Does the table show a proportional relationship?
proportional
not proportional
Tags
CCSS.7.RP.A.2D
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
21 questions
7R Unit 5 RRP Quiz Review

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Review Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade - University
13 questions
2024 Math 7 - Midterm Exam Review

Quiz
•
7th Grade
18 questions
Dimensional Analysis

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Mod 1 Topic A B Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratio and Proportions Entire Review Packet

Quiz
•
7th Grade - University
20 questions
Proportions and ratios, oh my!

Quiz
•
7th - 8th Grade
16 questions
Unit Rates and Proportional Relationships Review

Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade