Ratio and Proportion Review

Ratio and Proportion Review

7th Grade

18 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Week 41 Revision Quiz Add Subtract Fractions

Week 41 Revision Quiz Add Subtract Fractions

7th Grade

20 Qs

Compare and identify fractions

Compare and identify fractions

6th - 8th Grade

15 Qs

Polygons & Angles

Polygons & Angles

7th Grade

20 Qs

MATH 7 UNIT III PRE-UNIT ASSESSMENT

MATH 7 UNIT III PRE-UNIT ASSESSMENT

7th Grade

15 Qs

Exit Ticket 01

Exit Ticket 01

6th - 8th Grade

16 Qs

Year 9 - Measurement Revision Quiz 1 TAWA COLLEGE

Year 9 - Measurement Revision Quiz 1 TAWA COLLEGE

3rd - 7th Grade

20 Qs

سابع خطوتين

سابع خطوتين

7th Grade

20 Qs

Intro to Integers

Intro to Integers

6th - 7th Grade

20 Qs

Ratio and Proportion Review

Ratio and Proportion Review

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.RP.A.2D, 6.RP.A.1, 6.RP.A.3B

+9

Standards-aligned

Created by

Jennifer Devereux

Used 196+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

18 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

There are 4 daisies and 11 roses. Choose the 3 ways to write the ratio of daisies to roses.

11 to 4

4 to 11

4:11

11:4

411\frac{4}{11}

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

An airplane took 6 hours to travel 4164 km, What is the unit rate in km per hour? Only type the number for your answer.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Which is the better buy?

an 8 ounce package that costs $2.80

a 15 ounce package that costs $5.55

a 26 ounce package that costs $8.58

8 ounce package that costs $2.80

15 ounce package that costs $5.55

26 ounce package that costs $8.58

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Write the ratio in simplest form.

 1827\frac{\frac{1}{8}}{\frac{2}{7}}  

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

What number would you type in the ratio boxes?

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Does the table show a proportional relationship?

proportional

not proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

Does the table show a proportional relationship?

proportional

not proportional

Tags

CCSS.7.RP.A.2D

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?