Unit rate and ratio tables QUIZ
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 7th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+4
Standards-aligned
Erin VanDeusen
Used 13+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If Mrs. Esposito drove 585 miles to North Carolina in 9 hours, what speed was she driving? (miles per hour)
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which candy bar has the most calories per serving?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If a cupcake has 240 calories for 3 servings, how many calories for 5 servings?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which is not equivalent to 3 to 5?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Simplify the ratio 35 to 14.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
19 questions
STAAR Equations, Expressions, and Inequalities
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Pie Charts Fractions
Quiz
•
7th - 9th Grade
17 questions
7th grade math fsa #5
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Triangle Sum Theorem and Triangle Inequality Theorem with Angles
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Pythagorean Theorem Practice
Quiz
•
7th - 9th Grade
20 questions
Decimals & Fractions
Quiz
•
6th - 8th Grade
20 questions
Maths Mentals 2
Quiz
•
7th Grade
16 questions
LATIHAN PENGENALAN BILANGAN SMP
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
