Unit rate and ratio tables QUIZ

Unit rate and ratio tables QUIZ

6th - 7th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ratios and Equivalent Ratios

Ratios and Equivalent Ratios

6th Grade

18 Qs

Constant of proportionality

Constant of proportionality

6th - 8th Grade

20 Qs

Constant of Proportionality Practice

Constant of Proportionality Practice

7th Grade

20 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratio and Proportion Review

Ratio and Proportion Review

6th - 7th Grade

16 Qs

Module 5 Test

Module 5 Test

6th Grade

20 Qs

Ratio and Proportion Review

Ratio and Proportion Review

7th Grade

19 Qs

Rate of Change from a Table

Rate of Change from a Table

7th - 8th Grade

15 Qs

Unit rate and ratio tables QUIZ

Unit rate and ratio tables QUIZ

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A

+4

Standards-aligned

Created by

Erin VanDeusen

Used 13+ times

FREE Resource

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

If a dozen bagels cost $8.40, what is the cost per bagel?
$0.84
$0.42
$0.70
$0.07

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If Mrs. Esposito drove 585 miles to North Carolina in 9 hours, what speed was she driving? (miles per hour)
55 mph
60 mph
58.5mph
65mph

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which candy bar has the most calories per serving?
120 calories for 3 servings
100 calories for 5 servings
70 calories for 2 servings
150 calories for 5 servings

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If a cupcake has 240 calories for 3 servings, how many calories for 5 servings?
80 calories
400 calories
46 calories
144 calories

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which is not equivalent to 3 to 5?
15:25
9:15
21:28
30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Simplify the ratio 35 to 14.
5:2
2:5
3:1
cannot be simplified

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Jose swims 3 laps in a pool every 2 minutes. How long would it take him to swim 27 laps?
8 min
9 min
16 min
18 min

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?