Unit Rates

Unit Rates

6th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

ULANGAN MATEMATIKA KELAS 5 PERBANDINGAN DAN SKALA

ULANGAN MATEMATIKA KELAS 5 PERBANDINGAN DAN SKALA

4th - 6th Grade

20 Qs

NÚMEROS PRIMOS Y COMPUESTOS Y CRITERIO DE DIVISIBILIDAD

NÚMEROS PRIMOS Y COMPUESTOS Y CRITERIO DE DIVISIBILIDAD

5th - 6th Grade

18 Qs

Equations

Equations

5th - 8th Grade

20 Qs

Percents

Percents

6th - 7th Grade

21 Qs

Volume Practice

Volume Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Thousandths

Thousandths

4th - 6th Grade

16 Qs

UPSR PAPER 1 : exercise 3

UPSR PAPER 1 : exercise 3

6th Grade

20 Qs

Profit and Loss grade 7th

Profit and Loss grade 7th

6th - 8th Grade

15 Qs

Unit Rates

Unit Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.2, 6.RP.A.3B

+8

Standards-aligned

Created by

Jennifer Alvarez

Used 51+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What mathematical operation do ratios involve?

addition
subtraction
multiplication
division

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.

$244.65
$1.00
$6.99
$0.20

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?

$8 per pound
$5 per pound
$35 per pound
0.125 pounds per dollar

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 5 pts

A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of

Miles and cars

Miles and hours

Miles only

Hours only

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:

0

3

1

2

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which rate is equivalent to $9 per hour?

$27 in 3 hours
$28 in 4 hours
$33 in 3 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?

10 hours

1.5 hours

15 hours

20 hours

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?