Unit Rates
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+8
Standards-aligned
Jennifer Alvarez
Used 51+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What mathematical operation do ratios involve?
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate of one diaper if a box of 35 diapers costs $6.99.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You spend $40 on 5 pounds of concrete. What is the unit rate in dollars per pound?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 5 pts
A car is going 50 miles per hour. A rate that describes this would have units of
Miles and cars
Miles and hours
Miles only
Hours only
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
A unit rate is a rate in which the unit in the denominator is:
0
3
1
2
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Which rate is equivalent to $9 per hour?
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
If Maya makes $10 an hour at her after school job, how many hours will it take her to earn $150?
10 hours
1.5 hours
15 hours
20 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
16 questions
2025 P6 Ratio (Recall P5 Concepts)
Quiz
•
6th Grade
20 questions
SF-7S-Ch6part2 Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Calculating Discount
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Rounding, BIDMAS and square numbers
Quiz
•
6th - 9th Grade
15 questions
ตัวประกอบจำนวนนับ ป.6
Quiz
•
6th Grade
17 questions
potenze1
Quiz
•
6th Grade
19 questions
OLIMPIADA DEL CONOCIMIENTO INFANTIL MATEMÁTICAS
Quiz
•
6th Grade
20 questions
QUIZ MATEMATIKA PENGOLAHAN DATA
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
