Ratio, Rates and Proportions

Ratio, Rates and Proportions

7th Grade

9 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rate Practice

Unit Rate Practice

7th - 9th Grade

12 Qs

Ratios and Rates Unit 3: 7th

Ratios and Rates Unit 3: 7th

7th Grade

11 Qs

Unit Rates and Comparing Unit Rates

Unit Rates and Comparing Unit Rates

7th Grade

14 Qs

Rates, unit rates and better buy

Rates, unit rates and better buy

7th - 8th Grade

11 Qs

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade Unit Rate Practice

7th Grade

10 Qs

Ratios & Unit Rates

Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

13 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Ratio, Rates and Proportions

Ratio, Rates and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.3A, 7.RP.A.1

+3

Standards-aligned

Created by

Stacey B

Used 20+ times

FREE Resource

9 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Which is NOT equivalent to 3:5?
15:25
9:15
21:28
30:50

Tags

CCSS.6.RP.A.3A

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Kyle entered a pie eating contest.  He took 1/5 of a minute to eat 1/2 of a pie.  How many pies can Kyle eat per minute?
2 and 1/2 minutes per pie
2/5 of a minute per pie
2 and 1/2 pies per minute
2/5 of a pie per minute

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
Solve for x
x=6
x =1/6
x = 7
x=9

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Media Image

What is a better value for cheese?

Kraft , because it's $2.29 per oz

Simple, because it's $1.88 per oz

Kraft, because it's $0.44 per oz

Simple, because it's $0.53 per oz

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image
In the fruit bowl there are 4 apples, 2 bananas, and 5 pears.  What is the ratio of pears to ALL fruit?
5:4
5:11
2:5
6:5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Alice earned $20.40 in 3 hours. At the same rate, what would Alice make in 8 hours?

$54.40

$6.80

$56.10

$57.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image
The cost of 50 apples is $25.00.  How much would 75 apples cost?
$12.50
$50.00
$37.50
$75.00

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Movie ticket sales are as follows:

Adult: 20 tickets for $250

Child: 15 tickets for $71.25

Senior: 5 tickets for $37.50

How much does one (1) CHILD ticket cost?

$4.75 per ticket

$1068.75 per ticket

$56.25 per ticket

$0.21 per ticket

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

9.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following, in regards to the picture shown, represents a ratio of 3 to 5?

red to purple

yellow to orange

green to total skittles

red to yellow