Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

6th - 7th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Valor numèric

Valor numèric

7th Grade

10 Qs

Mtk 8 statistik

Mtk 8 statistik

7th Grade

14 Qs

Volume Practice

Volume Practice

6th - 7th Grade

15 Qs

Thousandths

Thousandths

4th - 6th Grade

16 Qs

Review

Review

6th Grade

10 Qs

FRACTIONS/PECAHAN 4DLP

FRACTIONS/PECAHAN 4DLP

4th - 6th Grade

10 Qs

JustAGGThings2

JustAGGThings2

1st - 12th Grade

10 Qs

Equations

Equations

5th - 8th Grade

20 Qs

Rates, Ratios, and Proportions

Rates, Ratios, and Proportions

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Practice Problem

Medium

CCSS
7.RP.A.2B, 6.RP.A.2, 7.RP.A.2A

+6

Standards-aligned

Created by

Sabrina Math)

Used 29+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

k=5
k=3.3333333
k=60
k=90

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion.

n=6
n=24
n=7
n=8

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

In an animal shelter, the ratio of dogs to cats is 5 to 3. There are 25 dogs.  Write and solve a proportion to find the number c of cats.

c=15
c=18
c=21
c=16

Tags

CCSS.7.RP.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Hamburger sells for 3 pounds for $6. If Alicia buys 10 pounds of hamburger, how much will she pay?

$30
$20
$60
$10

Tags

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.NS.B.3

CCSS.6.RP.A.2

CCSS.6.RP.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the unit rate if there are 92 miles driven using 4 gallons of gas?

21 miles per gallon
22 miles per gallon
23 miles per gallon
96 miles per gallon

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Solve the proportion:

4
8
14
10

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Austin mowed 7 lawns in 4 hours. At that rate, how long will it take him to mow 21 lawns?

11 hours
12 hours 
21 hours
 28 hours.

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?