Equations Word Problem Practice

Equations Word Problem Practice

7th Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Stratégies de calcul mental

Stratégies de calcul mental

7th - 12th Grade

16 Qs

Solving Equations Review - Mixed!

Solving Equations Review - Mixed!

7th - 12th Grade

15 Qs

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

Front End Estimation with decimals (Gr 6 Mental Math Unit 5)

5th - 7th Grade

10 Qs

Тізбектер

Тізбектер

5th - 7th Grade

18 Qs

คณิตศาสตร์ ป.6

คณิตศาสตร์ ป.6

1st Grade - University

10 Qs

OPERATIONS ON SETS

OPERATIONS ON SETS

7th Grade

10 Qs

Latihan SPLDV

Latihan SPLDV

6th - 8th Grade

17 Qs

SEATWORK #1:INTEGERS AND THE NUMBER LINE

SEATWORK #1:INTEGERS AND THE NUMBER LINE

7th Grade

10 Qs

Equations Word Problem Practice

Equations Word Problem Practice

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Practice Problem

Hard

CCSS
HSA.CED.A.3, 7.EE.B.4A, 6.EE.A.2

+8

Standards-aligned

Created by

Suzanne Stone

Used 49+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A toy company spends $1500 per day for factory expenses plus $8 to make each teddy bear.  They sell the teddy bears for $12 a piece.  Which equation could be used to find the number of bears t the company has to sell in one day to equal its daily cost?

1500 + 8t = 12
12 + 8t = 1500
1500 + 8t = 12t
8t = 12t + 1500

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.5

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Maria has 25 dollars.  She has to buy a gallon of milk which costs $3.50.  She wants to spend the rest of her money on cereal.  If each box of cereal costs $4.50, how many can she purchase?

4 boxes
5 boxes
6 boxes
7 boxes

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Scott works on cars. He charges $35 for each car plus $7 per hour. Write an equation that represents this scenario if Kylie's car bill was $63.

7x + 35 = 63
7x = 63
7x - 35 = 63
35x + 7 = 63

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Penelope is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.

.50x + 20 = 35
.50x = 35
.50 + 20x = 35 
.50x - 20 = 35

Tags

CCSS.HSA.CED.A.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

A taxi charges $3, plus $1.50 for each mile traveled.  Mr. Lewis rode in the taxi from his home to the airport and was charged $30.  How many miles does Mr. Lewis live from the airport?

18 miles
20 miles
22 miles

Tags

CCSS.7.EE.B.4A

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

The Roaming Cell Phone Company charges $15.00 per month plus $0.20 per minute of airtime usage.  If Juanita uses x minutes of airtime, what is an equation that can be used to determine her monthly cell phone bill (C)?

C = 0.20x + 15
C =15 (0.20x)
C = 15 + x + 0.20
C = 0.20 + 15x

Tags

CCSS.8.F.B.4

CCSS.HSF.LE.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Dexter's Gym charges a one-time registration fee of $40 and $20 each month. The total fee after x months is $340. Which equation models this situation?

40x + 20 = 340

20x + 40 = 340

20x - 40 = 340

20 + 340 = 40x

Tags

CCSS.6.EE.A.2

CCSS.6.EE.B.6

CCSS.6.EE.B.7

CCSS.6.EE.C.9

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?