Rates & Unit Rates - Intro

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Prof Scroggz
Used 39+ times
FREE Resource
7 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
True or False: A Rate is a special type of Ratio.
True
False
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A Unit Rate will always include the number _____ .
0
1
5
10
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
To find a Unit Rate, you must do this mathematical operation:
addition
subtraction
multiplication
division
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Define Unit Price.
The total price.
The cost per one unit of something.
Unit Price is not a rate.
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Find a Unit Rate: 250 feet in 2 seconds =
5 feet per second
125 feet per second
248 feet per second
250 feet per second
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A chef spends $12.50 on 5 pounds of sugar. What is the unit price (or unit rate) in dollars per pound?
$2.50 per pound
$7.50 per pound
$17.50 per pound
$62.50 per pound
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the "better buy"? A 12 ounce can of corn for $1.92 of a 20 ounce can of corn for $3.00? (Hint: Find both Unit Rates!)
They are the same
The 20 ounce can
The 12 ounce can
Similar Resources on Wayground
10 questions
MOD1 Quiz on Unit Rate

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Calculating Unit Rates 7.4B

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Introduction to Units

Quiz
•
5th Grade - University
10 questions
Rates & Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
12 questions
Unit Rates and Comparing Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
10 questions
Unit Rates

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Graphing Proportional Relationships

Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
11 questions
Hallway & Bathroom Expectations

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Handbook Overview

Lesson
•
9th - 12th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
5 questions
Absolute Value/Additive Inverse CYU

Quiz
•
7th Grade
34 questions
Math Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Adding Rational Numbers

Quiz
•
7th Grade
20 questions
Absolute value

Quiz
•
7th Grade
8 questions
Number Sense Quiz Prep

Quiz
•
7th Grade
21 questions
Adding and Subtracting Integers

Quiz
•
7th Grade