Rates & Unit Rates - Intro

Rates & Unit Rates - Intro

7th Grade

7 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Unit Rates

Unit Rates

6th - 8th Grade

12 Qs

Unit Rates

Unit Rates

7th Grade

11 Qs

Unit Rates with Fractions

Unit Rates with Fractions

7th Grade

10 Qs

Unit Rates

Unit Rates

6th - 10th Grade

11 Qs

Unit Rates Retest

Unit Rates Retest

6th - 7th Grade

10 Qs

Unit Rate

Unit Rate

7th Grade

11 Qs

Rates, Ratios & Unit Rates

Rates, Ratios & Unit Rates

7th - 8th Grade

10 Qs

Rates and Unit Rates

Rates and Unit Rates

6th - 7th Grade

10 Qs

Rates & Unit Rates - Intro

Rates & Unit Rates - Intro

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Medium

Created by

Prof Scroggz

Used 39+ times

FREE Resource

7 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

True or False: A Rate is a special type of Ratio.

True

False

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A Unit Rate will always include the number _____ .

0

1

5

10

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

To find a Unit Rate, you must do this mathematical operation:

addition

subtraction

multiplication

division

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Define Unit Price.

The total price.

The cost per one unit of something.

Unit Price is not a rate.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Find a Unit Rate: 250 feet in 2 seconds =

5 feet per second

125 feet per second

248 feet per second

250 feet per second

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A chef spends $12.50 on 5 pounds of sugar. What is the unit price (or unit rate) in dollars per pound?

$2.50 per pound

$7.50 per pound

$17.50 per pound

$62.50 per pound

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the "better buy"? A 12 ounce can of corn for $1.92 of a 20 ounce can of corn for $3.00? (Hint: Find both Unit Rates!)

They are the same

The 20 ounce can

The 12 ounce can