Money Math

Money Math

5th - 12th Grade

11 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

ulangan harian persamaan dan pertidaksamaan trigonometri

ulangan harian persamaan dan pertidaksamaan trigonometri

11th Grade

10 Qs

Multiplicación

Multiplicación

1st - 10th Grade

10 Qs

Latihan Soal Matjib 1

Latihan Soal Matjib 1

10th Grade

10 Qs

Penilaian Jarak, Kecepatan, Waktu

Penilaian Jarak, Kecepatan, Waktu

5th Grade

10 Qs

5.1 Inverse & Direct Variation

5.1 Inverse & Direct Variation

9th - 12th Grade

12 Qs

Statistika

Statistika

12th Grade

10 Qs

Taula de multiplicar del 5

Taula de multiplicar del 5

6th - 12th Grade

10 Qs

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

Class Assignment - Unit Conversions - English and Metric Systems

5th - 6th Grade

10 Qs

Money Math

Money Math

Assessment

Quiz

Mathematics

5th - 12th Grade

Medium

CCSS
6.NS.B.3, 6.RP.A.3C, 4.MD.A.2

+1

Standards-aligned

Created by

Kyle Smith

Used 20+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

11 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Stephanie bought ice cream for $3.68. Using the dollar up method, how many dollars should she give to the cashier?

$68

$1

$4

$3

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Matthew is buying a happy meal. The cost is $7.89. Using the dollar up method, how much should Matthew give to the cashier?

$8

$6

$5

$4

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Mary is going to the store to buy deodorant and soap. She buys deodorant that costs $4.39 and soap that costs $5.29. How much will she spend if she buys both items?

$8.65

$96.80

$10.00

$9.68

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Shelby is trying to cook healthy. She goes to the grocery store to buy lettuce, tomatoes, and cucumbers. Lettuce costs $2.98, tomatoes cost $3.19, and cucumbers cost $1.68. How much did she spend for all three items?

$8.85

$7.05

$7.85

$4.68

Tags

CCSS.6.NS.B.3

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Chris is buying video games. He buys one video game for $59.99 and another for $39.99. How much did he spend altogether?

$100

$99.98

$107

$9.98

Tags

CCSS.4.MD.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Anna currently has $10.00 in her wallet. She wants to buy a healthy lunch for $7.48. Does she have enough money? How much change will she get back?

No, $17.48

Yes, $17.48

Yes, $2.52

No, $2.52

Tags

CCSS.4.MD.A.2

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Cindy went out for dinner at a nice restaurant. Her bill was $48.50. She wants to leave a 20% tip. How much will the tip be? ($48.50 x .2)

$0.48

$48.50

$9.70

$4.85

Tags

CCSS.6.RP.A.3C

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?