H7 End of Unit 5 Rehearse

H7 End of Unit 5 Rehearse

7th - 8th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

M3-L1-2 - Combining Like Terms Review

M3-L1-2 - Combining Like Terms Review

7th Grade

12 Qs

REG: Multi Step Equations with Combining Like Terms

REG: Multi Step Equations with Combining Like Terms

7th Grade

11 Qs

Translating Word Problems to Equations

Translating Word Problems to Equations

7th Grade

14 Qs

Equation Word Problems

Equation Word Problems

7th Grade

12 Qs

Simple Combine Like Terms and Distribute

Simple Combine Like Terms and Distribute

6th - 7th Grade

12 Qs

Representing Linear Relationships 7.7A

Representing Linear Relationships 7.7A

7th Grade

10 Qs

Inequality Word Problems

Inequality Word Problems

7th Grade

15 Qs

Writing Equations

Writing Equations

7th Grade

13 Qs

H7 End of Unit 5 Rehearse

H7 End of Unit 5 Rehearse

Assessment

Quiz

Mathematics

7th - 8th Grade

Easy

CCSS
6.EE.B.5, HSA.REI.A.1, 6.EE.B.6

+1

Standards-aligned

Created by

Melissa Matusiak

Used 24+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve the equation algebraically. Type in on the numerical part of your answer.

 7x2(x+12)=52(13x)7x-2\left(x+12\right)=-5-2\left(1-3x\right)  

2.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve the equation algebraically. Type in on the numerical part of your answer.

 (x+7)=5x+21-\left(x+7\right)=-5x+21  

3.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve the equation algebraically. Type in on the numerical part of your answer.

 x+4=2(x+7)+2x-x+4=-2\left(x+7\right)+2x  

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve the equation algebraically. Type in on the numerical part of your answer.

 22(g1)=2g+822\left(g-1\right)=2g+8  

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

15 mins • 1 pt

Solve the equation algebraically. Type in on the numerical part of your answer.

 11w+2(3w1)=15w11w+2\left(3w-1\right)=15w  

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Penelope is going to the carnival to ride the rides. It costs $20 to get into the carnival and ride tickets are $0.50 each. Write an equation that represents this scenario if she spends $35 in all.

0.50x+20=350.50x+20=35

0.50x=350.50x=35

0.50+20x=350.50+20x=35

0.50x20=350.50x-20=35

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

15 mins • 1 pt

Aliyah had $24 to spend on seven pencils. After buying them she had $10. How much did each pencil cost?

 24+10=7x24+10=7x  

 24+7x=1024+7x=10  

 10+7x=2410+7x=24  

 10+x=1410+x=14  

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?