Week 1 - Ratio and Rates

Week 1 - Ratio and Rates

6th Grade

15 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Rates, Ratios, and Unit Rates

Rates, Ratios, and Unit Rates

6th Grade

15 Qs

Ratio Tables and Graphs

Ratio Tables and Graphs

6th Grade

10 Qs

Review Of Ratios, Rates and Percents

Review Of Ratios, Rates and Percents

6th Grade

20 Qs

Ratio and rates part 1

Ratio and rates part 1

6th Grade

20 Qs

Big Ideas Chapter 5 Test Review

Big Ideas Chapter 5 Test Review

6th Grade

13 Qs

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

6th - 7th Grade

13 Qs

Ratios, Unit rates, percents

Ratios, Unit rates, percents

6th Grade

20 Qs

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

Unit Two Review - Rates, Ratios and Graphing

6th Grade

20 Qs

Week 1 - Ratio and Rates

Week 1 - Ratio and Rates

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Alyssa Nelson

Used 6+ times

FREE Resource

15 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A mail carrier delivered mail to 84 houses in 3 hours. At what rate did the mail carrier deliver the mail?

24 houses per hour

28 houses per hour

81 houses per hour

87 houses per hour

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Robin reads 5 pages of a book in 4 minutes. Based on this rate, what is the total number of minutes it will take Robin to read 200 pages?

100 minutes

160 minutes

200 minutes

250 minutes

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

A basket of fruit contains 6 apples, 5 oranges, 3 bananas, and 2 limes. Which of the following statements about the fruits in the basket are true. Select the two correct statements.

The ratio of oranges to limes is 5:2.

The ratio of apples to bananas is 3:6.

The ratio of bananas to total number of fruits in the basket is 3:16.

The ratio of limes to apples is 1:4 because there are 4 more apples than limes.

The ratio of bananas to limes is 2:3 because

23\frac{2}{3} of the fruits in the basket are bananas.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A book club has 36 members. There are 24 boys and 12 girls in the club. What is the ratio of the number of boys in the club to the number of girls in the club?

12:24

24:12

24:36

36:24

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

A freight train traveled 144 miles in 6 hours. At what rate, in miles per hour, did the train travel?


*Enter ONLY the number!"

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Media Image

What is the ratio of the number of model airplanes to the number of model ships?

8:3

5:3

3:8

3:5

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Ryan paid $48 for 12 cartons of orange juice. What is the unit rate per carton of orange juice that Ryan paid?

$3

$4

$6

$12

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?