Week 1 - Ratio and Rates

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Medium
Alyssa Nelson
Used 6+ times
FREE Resource
15 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A mail carrier delivered mail to 84 houses in 3 hours. At what rate did the mail carrier deliver the mail?
24 houses per hour
28 houses per hour
81 houses per hour
87 houses per hour
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Robin reads 5 pages of a book in 4 minutes. Based on this rate, what is the total number of minutes it will take Robin to read 200 pages?
100 minutes
160 minutes
200 minutes
250 minutes
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
A basket of fruit contains 6 apples, 5 oranges, 3 bananas, and 2 limes. Which of the following statements about the fruits in the basket are true. Select the two correct statements.
The ratio of oranges to limes is 5:2.
The ratio of apples to bananas is 3:6.
The ratio of bananas to total number of fruits in the basket is 3:16.
The ratio of limes to apples is 1:4 because there are 4 more apples than limes.
The ratio of bananas to limes is 2:3 because
of the fruits in the basket are bananas.4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A book club has 36 members. There are 24 boys and 12 girls in the club. What is the ratio of the number of boys in the club to the number of girls in the club?
12:24
24:12
24:36
36:24
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
A freight train traveled 144 miles in 6 hours. At what rate, in miles per hour, did the train travel?
*Enter ONLY the number!"
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
What is the ratio of the number of model airplanes to the number of model ships?
8:3
5:3
3:8
3:5
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Ryan paid $48 for 12 cartons of orange juice. What is the unit rate per carton of orange juice that Ryan paid?
$3
$4
$6
$12
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
18 questions
Ratios Review

Quiz
•
6th Grade
13 questions
Big Ideas Chapter 5 Test Review

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio and Proportions

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratio ,proportion and unitary method

Quiz
•
6th - 7th Grade
13 questions
Ratios and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Ratios and Unit rates

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Rates, Ratios, and Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratio and rates part 1

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
50 questions
Trivia 7/25

Quiz
•
12th Grade
11 questions
Standard Response Protocol

Quiz
•
6th - 8th Grade
11 questions
Negative Exponents

Quiz
•
7th - 8th Grade
12 questions
Exponent Expressions

Quiz
•
6th Grade
4 questions
Exit Ticket 7/29

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Subject-Verb Agreement

Quiz
•
9th Grade
20 questions
One Step Equations All Operations

Quiz
•
6th - 7th Grade
18 questions
"A Quilt of a Country"

Quiz
•
9th Grade