Unit Rates and Proportions
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Marty Piper
Used 18+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A rate is a ________ of _________ quantities using different units.
two, ratio
ratio, two
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A unit rate is a rate that compares a ___________ to ________.
coefficient, variable
quantity, one
solution, problem
ratio, ratio
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
True or False:
100 miles in 2 hours is an example of a rate
True
False
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
True or False:
100 miles in 2 hours is an example of a unit rate
True
False
Answer explanation
A unit rate always has a denominator of ONE!
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
You earn $60 for 8 hours work. What is the unit rate ($/hour)?
$5.00/ 1 hour
$6.00/ 1 hour
$7.50/ 1 hour
$8.50 / 1 hour
Answer explanation
Remember to divide the numerator by the denominator.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
To compare two or more unit rates, find the ______ ______ of each.
unit rate
first rate
double rate
same numerator
Tags
CCSS.7.RP.A.1
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
True or False:
When finding the unit cost, the price ($) is always the numerator.
True
False
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
Integers Word problem
Quiz
•
3rd - 7th Grade
10 questions
Unit conversions (SI/English)
Quiz
•
6th - 10th Grade
11 questions
Ratios, Rates and Measurement Conversion
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Ratio and Rate
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
Bootcamp Vocabulary Review Equations (TEKS 7.10A & 7.10C)
Quiz
•
6th - 8th Grade
12 questions
Choosing suitable units
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Ripasso
Quiz
•
5th - 6th Grade
14 questions
QUADRILATERI
Quiz
•
6th - 7th Grade
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Exponents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
Evaluate and Simplify Algebraic Expressions
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Ratios/Rates and Unit Rates
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
