Math Course 2 - Chapter 6 Review

Math Course 2 - Chapter 6 Review

6th - 7th Grade

26 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Ten TImes Table

Ten TImes Table

4th - 7th Grade

24 Qs

Matematika Kelas 2

Matematika Kelas 2

7th - 9th Grade

25 Qs

MMS Unit 5 L. 7 and 8 Review

MMS Unit 5 L. 7 and 8 Review

6th Grade

25 Qs

untitled

untitled

1st Grade - University

23 Qs

Cubic volume

Cubic volume

7th - 12th Grade

21 Qs

Meten: eenheden

Meten: eenheden

7th - 8th Grade

22 Qs

m.c.m y m.c.d.

m.c.m y m.c.d.

5th - 6th Grade

23 Qs

24.11.2022

24.11.2022

6th Grade

22 Qs

Math Course 2 - Chapter 6 Review

Math Course 2 - Chapter 6 Review

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 7th Grade

Easy

CCSS
6.RP.A.1, 6.RP.A.3B, 4.NF.A.2

+7

Standards-aligned

Created by

Emily Lapp

Used 6+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

26 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

What is the ratio of red apples to green apples?

7 to 3

4 to 7

4 to 3

3 to 4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A ratio can be written in 3 ways. Which of the following is NOT how a ratio is written?

3=4

3 : 4

3 / 4

3 to 4

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the ratio of orange circles to blue circles?

2 : 3

3 : 5

3 : 2

2 : 5

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

What is the ratio of squares to circles?

6 : 3

3 : 9

3 : 6

3 : 18

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

There are 4 birds and 6 snakes. What is the ratio of birds to snakes?

6 / 4

2 / 3

1 / 3

10 / 16

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

If the cost for 5 ounces of yogurt if $2.50, what is the cost of 1 ounce of ice cream?

$0.50

$1.50

$2.00

$2.50

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Media Image

This is an example of :

unit

quantity

equivalent ratio

mass

Tags

CCSS.4.NF.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?