Grocery Shopping With Unit Price

Grocery Shopping With Unit Price

7th - 8th Grade

8 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

TOPIC 8 ACCOUNTING FOR INVENTORIES

TOPIC 8 ACCOUNTING FOR INVENTORIES

7th Grade

10 Qs

Percents 2

Percents 2

7th Grade

10 Qs

Comparing Prices of Grocery Items

Comparing Prices of Grocery Items

7th Grade

11 Qs

Technology and Livelihood Education

Technology and Livelihood Education

7th Grade

10 Qs

Weights & Measurements in Logistics Quiz

Weights & Measurements in Logistics Quiz

6th Grade - University

10 Qs

Measurement Equivalencies and Abbreviations

Measurement Equivalencies and Abbreviations

6th - 12th Grade

12 Qs

Unit Price or Better Buy?

Unit Price or Better Buy?

5th - 7th Grade

10 Qs

Grocery Shopping With Unit Price

Grocery Shopping With Unit Price

Assessment

Quiz

Other

7th - 8th Grade

Hard

Created by

Jacquelyn Capen

Used 28+ times

FREE Resource

8 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

What is "unit price"?

The price listed on the price tag for an item.

The price of a single unit of that item.

The total price you pay before tax.

The price it cost the manufacturer to package the item.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

How do you calculate unit price?

Total Price / Net Weight

Net Weight / Total Price

Total Price x Net Weight

Total Price - Sales Tax

3.

MULTIPLE SELECT QUESTION

45 sec • 1 pt

Why is unit price helpful?

It lets you compare the total price of similar items.

It helps you stay within your budget.

It helps you make smart financial decisions.

It helps you buy the name-brand items.

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A 16 oz. bag of trail mix costs $5.99. What is the unit price?

$0.23/oz

$0.28/oz

$0.37/oz

$0.42/oz

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Which should Andy buy: A 22 oz bag of chips for $3.99 or a 32 oz bag of chips for $6.99?

The 22 oz bag of chips for $3.99

The 32 oz bag of chips for $6.99

Both - they have the same unit price

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A box of 5 granola bars has a bonus 2 granola bars (7 total). As a result, the unit price ____.

decreases

increases

stays the same

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

A pack of 24 toilet paper rolls costs $7.99 & there's a 20% off sale. What is the unit price?

$0.20/roll

$0.26/roll

$0.29/roll

$0.33/roll

8.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

If an item is on sale, the total price ______ and the unit price _______.

decreases, increases

increases, increases

decreases, decreases

increases, decreases