Grocery Shopping With Unit Price

Quiz
•
Other
•
7th - 8th Grade
•
Hard
Jacquelyn Capen
Used 28+ times
FREE Resource
8 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
What is "unit price"?
The price listed on the price tag for an item.
The price of a single unit of that item.
The total price you pay before tax.
The price it cost the manufacturer to package the item.
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
How do you calculate unit price?
Total Price / Net Weight
Net Weight / Total Price
Total Price x Net Weight
Total Price - Sales Tax
3.
MULTIPLE SELECT QUESTION
45 sec • 1 pt
Why is unit price helpful?
It lets you compare the total price of similar items.
It helps you stay within your budget.
It helps you make smart financial decisions.
It helps you buy the name-brand items.
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A 16 oz. bag of trail mix costs $5.99. What is the unit price?
$0.23/oz
$0.28/oz
$0.37/oz
$0.42/oz
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
Which should Andy buy: A 22 oz bag of chips for $3.99 or a 32 oz bag of chips for $6.99?
The 22 oz bag of chips for $3.99
The 32 oz bag of chips for $6.99
Both - they have the same unit price
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A box of 5 granola bars has a bonus 2 granola bars (7 total). As a result, the unit price ____.
decreases
increases
stays the same
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
A pack of 24 toilet paper rolls costs $7.99 & there's a 20% off sale. What is the unit price?
$0.20/roll
$0.26/roll
$0.29/roll
$0.33/roll
8.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
1 min • 1 pt
If an item is on sale, the total price ______ and the unit price _______.
decreases, increases
increases, increases
decreases, decreases
increases, decreases
Similar Resources on Wayground
5 questions
The cost of doing business (ACE)

Quiz
•
8th Grade
12 questions
Short-run and Long-run: Theory of Costs 2

Quiz
•
6th - 12th Grade
12 questions
Personal Finance Vocabulary

Quiz
•
KG - University
10 questions
Smart Shopping

Quiz
•
7th - 8th Grade
11 questions
Comparing Prices of Grocery Items

Quiz
•
7th Grade
10 questions
3. Decision Making to Improve Marketing Performance

Quiz
•
8th - 10th Grade
10 questions
5. Decision Making to Improve Financial Performance

Quiz
•
8th - 10th Grade
13 questions
El Mago de Oz (Cap. 1 y 2)

Quiz
•
1st - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
18 questions
Writing Launch Day 1

Lesson
•
3rd Grade
10 questions
Chaffey

Quiz
•
9th - 12th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
40 questions
Algebra Review Topics

Quiz
•
9th - 12th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Other
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
22 questions
6-8 Digital Citizenship Review

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
27 questions
Geo #2 Regions

Quiz
•
8th Grade
20 questions
Lab Safety and Equipment

Quiz
•
8th Grade
24 questions
Flinn Lab Safety Quiz

Quiz
•
5th - 8th Grade
29 questions
Viking Voyage Day 1 Quiz

Quiz
•
8th Grade