Ratio and proportions relationship

Ratio and proportions relationship

6th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Introducing Ratios and Ratio Language

Introducing Ratios and Ratio Language

6th - 7th Grade

14 Qs

Ratios and Proportions Review

Ratios and Proportions Review

6th Grade

14 Qs

Module 7 Review

Module 7 Review

6th Grade

15 Qs

Ratio Jedi

Ratio Jedi

6th - 7th Grade

11 Qs

Finding unit rates

Finding unit rates

6th Grade

15 Qs

Ratios, Rates and Unit Rates

Ratios, Rates and Unit Rates

6th - 8th Grade

10 Qs

Ratios & Proportions (7.RP) Check-In

Ratios & Proportions (7.RP) Check-In

6th - 7th Grade

15 Qs

Mixed Module Mania (C2)

Mixed Module Mania (C2)

6th - 8th Grade

15 Qs

Ratio and proportions relationship

Ratio and proportions relationship

Assessment

Quiz

Mathematics

6th Grade

Medium

Created by

Ruchi Sharma

Used 4+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

There are 6 hats and 7 mittens.What is the ratio of mittens to total?

6:7

13:7

7:6

7:13

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

The ratio of violin players to flute players in the school's orchestra is 5:3.What does that mean?

There are two more violin players than flute players

There are 5 more violin players than flute players

For every 5 violin players, there are 3 flute players

For every 5 flute players, there are three violin players

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

45 sec • 1 pt

Which statement describes a unit rate of 5:1?

12 tires for 3 cars

25 miles for 5 hours

$35 for 5 set of markers

45 miles in 9 hours

4.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Identify the equivalent ratios below. select all that apply

A. 3/6 and 9/36 B. 8/12 and 12/18


C. 10/5 and 30/15

A

B

C

None of the ratios are equivalent.

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

Complete the table of equivalent ratios

4

5

6

8

6.

OPEN ENDED QUESTION

10 mins • 1 pt

In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?

Evaluate responses using AI:

OFF

7.

OPEN ENDED QUESTION

5 mins • 1 pt

Elijah earns $200 for 8 hours of work. what is the unit rate (in dollars per hour)?

Evaluate responses using AI:

OFF

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?