Ratio and proportions relationship
Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
+2
Standards-aligned
Ruchi Sharma
Used 5+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
There are 6 hats and 7 mittens.What is the ratio of mittens to total?
6:7
13:7
7:6
7:13
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
The ratio of violin players to flute players in the school's orchestra is 5:3.What does that mean?
There are two more violin players than flute players
There are 5 more violin players than flute players
For every 5 violin players, there are 3 flute players
For every 5 flute players, there are three violin players
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
45 sec • 1 pt
Which statement describes a unit rate of 5:1?
12 tires for 3 cars
25 miles for 5 hours
$35 for 5 set of markers
45 miles in 9 hours
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE SELECT QUESTION
2 mins • 1 pt
Identify the equivalent ratios below. select all that apply
A. 3/6 and 9/36 B. 8/12 and 12/18
C. 10/5 and 30/15
A
B
C
None of the ratios are equivalent.
Tags
CCSS.6.RP.A.3A
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Complete the table of equivalent ratios
4
5
6
8
6.
OPEN ENDED QUESTION
10 mins • 1 pt
In a certain apartment building, the ratio of tenants to cars is 3:5. If there are 30 tenants, how many cars are there?
Evaluate responses using AI:
OFF
7.
OPEN ENDED QUESTION
5 mins • 1 pt
Elijah earns $200 for 8 hours of work. what is the unit rate (in dollars per hour)?
Evaluate responses using AI:
OFF
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Writing & Solving One-Step Equations LC: WRMS
Quiz
•
6th - 9th Grade
10 questions
Fraction Multiplication & Division
Quiz
•
5th - 7th Grade
15 questions
s-componiamo!
Quiz
•
6th Grade
10 questions
5th Grade Adding and Subtracting Fractions
Quiz
•
5th - 6th Grade
12 questions
Formules met haakjes, kwadraten en wortels 2kgt2
Quiz
•
1st - 10th Grade
10 questions
Integer Operations Review
Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Fraction Division Checkpoint Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
13 questions
Big Ideas Chapter 5 Test Review
Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Forest Self-Management
Lesson
•
1st - 5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
9th - 12th Grade
30 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
11 questions
Would You Rather - Thanksgiving
Lesson
•
KG - 12th Grade
48 questions
The Eagle Way
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
10 questions
Thanksgiving
Lesson
•
5th - 7th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identifying equations
Quiz
•
KG - University
42 questions
MAP Math Review
Quiz
•
5th - 6th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
70 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
3rd - 6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Fractions, Decimals, Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Solving Proportions
Quiz
•
5th - 7th Grade
