Quiz Lesson 6, 7 Proportional Reasoning

Quiz Lesson 6, 7 Proportional Reasoning

6th - 8th Grade

20 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Remedial PTS Gasal Matematika Kelas 7

Remedial PTS Gasal Matematika Kelas 7

7th Grade

20 Qs

Day 4: Warm - UP / Review

Day 4: Warm - UP / Review

8th Grade

15 Qs

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

RUNG CHUÔNG VÀNG (P3)

1st - 11th Grade

20 Qs

Négyszögek - tulajdonságai

Négyszögek - tulajdonságai

7th - 8th Grade

20 Qs

Latihan PTS genap MTK kelas 7

Latihan PTS genap MTK kelas 7

7th Grade

20 Qs

Conocimientos Previos

Conocimientos Previos

5th - 10th Grade

15 Qs

Réduction d'expressions littérales

Réduction d'expressions littérales

7th Grade - University

20 Qs

Comparação de número

Comparação de número

6th Grade

20 Qs

Quiz Lesson 6, 7 Proportional Reasoning

Quiz Lesson 6, 7 Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.3B, 6.RP.A.1, 6.NS.A.1

+10

Standards-aligned

Created by

Amy Fambrough

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

20 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Four bottles of Powerade cost $3.88. Find the unit price for each bottle?

$9.70

$.97

$.90

$.99

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

5 mins • 1 pt

If 3/4 gallon of paint covers 1/3 of the wall, then how much paint is needed for the entire wall? Choose all correct answers.

2.25

2

2 1/4

2.33

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Danielle measures out 5 1/2 pounds of almonds at the grocery store bulk section. At the checkout the total cost is $20.90. What is the price per pound?

$.38

$3.08

$3.80

$3

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

5 mins • 1 pt

A car travels 117 miles in 2 1/4 hours. How fast does the car travel in one hour?

Tags

CCSS.7.RP.A.1

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?

The 12-pack

The 6-pack

They're the same

Neither, I prefer Coke

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:


A 20-lb bag for $23.44

An 8-lb bag for $9.88

A 40-lb bag for $49.00


Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?

The 8-lb bag

The 20-lb bag

The 40-lb bag

I have a cat

Tags

CCSS.6.RP.A.3B

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

How are rates and unit rates similar?

They both are fractions.
They both compare two different quantities of information.
They are not similar at all.
not here

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?