Quiz Lesson 6, 7 Proportional Reasoning
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
+10
Standards-aligned
Amy Fambrough
FREE Resource
Enhance your content in a minute
20 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Four bottles of Powerade cost $3.88. Find the unit price for each bottle?
$9.70
$.97
$.90
$.99
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
5 mins • 1 pt
If 3/4 gallon of paint covers 1/3 of the wall, then how much paint is needed for the entire wall? Choose all correct answers.
2.25
2
2 1/4
2.33
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Danielle measures out 5 1/2 pounds of almonds at the grocery store bulk section. At the checkout the total cost is $20.90. What is the price per pound?
$.38
$3.08
$3.80
$3
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
5 mins • 1 pt
A car travels 117 miles in 2 1/4 hours. How fast does the car travel in one hour?
Tags
CCSS.7.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
Which is the better buy? A 12-pack of Pepsi for $3.50 or a 6-pack for $1.80?
The 12-pack
The 6-pack
They're the same
Neither, I prefer Coke
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
You go to the grocery store to buy dog food. The store has three sizes available:
A 20-lb bag for $23.44
An 8-lb bag for $9.88
A 40-lb bag for $49.00
Which size bag has the lowest cost per pound rounded to the nearest cent?
The 8-lb bag
The 20-lb bag
The 40-lb bag
I have a cat
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
5 mins • 1 pt
How are rates and unit rates similar?
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
15 questions
AV2 MONÔMIOS d23, d24, D30, D12 Monômios
Quiz
•
8th Grade
17 questions
FUN數學
Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
sudut kelas 4
Quiz
•
4th - 11th Grade
20 questions
Real Life Graphs
Quiz
•
8th Grade
15 questions
La divisibilità
Quiz
•
6th Grade
19 questions
Avaliação "Semana de Retomada 6°s Anos- Prof.a. Patrícia Barros
Quiz
•
6th Grade
19 questions
STAAR Equations, Expressions, and Inequalities
Quiz
•
6th Grade
15 questions
Polinômios
Quiz
•
8th - 12th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
slope intercept form
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
