Master Test Proportional Reasoning

Master Test Proportional Reasoning

6th - 8th Grade

28 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Le nombre: la révision

Le nombre: la révision

5th - 8th Grade

23 Qs

Points, Lines, Planes

Points, Lines, Planes

8th - 11th Grade

26 Qs

G1. Mid-term II Revision

G1. Mid-term II Revision

1st Grade - University

27 Qs

math

math

2nd - 7th Grade

24 Qs

Avaliação de Aprendizagem de Matemática Aplicada

Avaliação de Aprendizagem de Matemática Aplicada

6th - 8th Grade

25 Qs

8 - PAS Matematika

8 - PAS Matematika

8th Grade

25 Qs

Term 2 Test 1 Practice 1819

Term 2 Test 1 Practice 1819

7th Grade

23 Qs

Ekspert Tabliczki mnożenia 2024

Ekspert Tabliczki mnożenia 2024

5th Grade - University

23 Qs

Master Test Proportional Reasoning

Master Test Proportional Reasoning

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Hard

CCSS
6.RP.A.1, 7.RP.A.2B, 7.RP.A.2C

+9

Standards-aligned

Created by

Amy Fambrough

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

28 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Four bottles of Powerade cost $3.88. Find the unit price for each bottle?

$9.70

$.97

$.90

$.99

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

2.

MULTIPLE SELECT QUESTION

30 sec • 1 pt

If 3/4 gallon of paint covers 1/3 of the wall, then how much paint is needed for the entire wall? Choose all correct answers.

2.25

2

2 1/4

2.33

Tags

CCSS.7.RP.A.1

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Danielle measures out 5 1/2 pounds of almonds at the grocery store bulk section. At the checkout the total cost is $20.90. What is the price per pound?

$.38

$3.08

$3.80

$3

Tags

CCSS.7.EE.B.3

4.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

A ratio is a _______________________ of two numbers.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

The order in which you write the ratio is _____________________ to the meaning.

Tags

CCSS.6.RP.A.1

CCSS.6.RP.A.2

6.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

When two ratios are equal, they can be referred to as _______________.

Tags

CCSS.7.RP.A.2B

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

30 sec • 1 pt

Two quantities are proportional if the ratio between the quantities is _______________.

Tags

CCSS.7.RP.A.2A

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?