Master Test Proportional Reasoning
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Hard
+9
Standards-aligned
Amy Fambrough
FREE Resource
Enhance your content in a minute
28 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Four bottles of Powerade cost $3.88. Find the unit price for each bottle?
$9.70
$.97
$.90
$.99
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE SELECT QUESTION
30 sec • 1 pt
If 3/4 gallon of paint covers 1/3 of the wall, then how much paint is needed for the entire wall? Choose all correct answers.
2.25
2
2 1/4
2.33
Tags
CCSS.7.RP.A.1
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Danielle measures out 5 1/2 pounds of almonds at the grocery store bulk section. At the checkout the total cost is $20.90. What is the price per pound?
$.38
$3.08
$3.80
$3
Tags
CCSS.7.EE.B.3
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
A ratio is a _______________________ of two numbers.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
5.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
The order in which you write the ratio is _____________________ to the meaning.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
When two ratios are equal, they can be referred to as _______________.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
7.
FILL IN THE BLANK QUESTION
30 sec • 1 pt
Two quantities are proportional if the ratio between the quantities is _______________.
Tags
CCSS.7.RP.A.2A
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
24 questions
Quiz
Quiz
•
6th Grade
23 questions
CSA Review Qt 21-22
Quiz
•
7th - 8th Grade
23 questions
الجبر والدوال
Quiz
•
8th Grade
25 questions
TEST AKHIR GARIS DAN SUDUT
Quiz
•
7th Grade
23 questions
Bab 1. Bentuk Aljabar
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Telling Time Test
Quiz
•
7th Grade
25 questions
Maths Quiz 2
Quiz
•
5th Grade - Professio...
25 questions
Word Problems and Computational Skills
Quiz
•
5th Grade - University
Popular Resources on Wayground
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
20 questions
Halloween Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
4 questions
Activity set 10/24
Lesson
•
6th - 8th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
How to Email your Teacher
Quiz
•
Professional Development
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
30 questions
October: Math Fluency: Multiply and Divide
Quiz
•
7th Grade
Discover more resources for Mathematics
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
30 questions
October: Math Fluency: Multiply and Divide
Quiz
•
7th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
16 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
24 questions
3.1 Parallel lines cut by a transversal
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Integers
Quiz
•
6th Grade
14 questions
One Step Equations
Quiz
•
5th - 7th Grade
