Ratio, Rate, and Unit Rates

Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Medium
Standards-aligned
Maritsa Menendez
Used 21+ times
FREE Resource
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate of 8 lb of meat for $28.
$3.00
$3.50
$4.00
$4.50
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
A dairy farm has the following cows: 12 Holstein, 6 Jersey, and 4 brown Swiss. Find the ratio in lowest terms of Holsteins to Jerseys
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A dairy farm has the following cows: 12 Holstein, 6 Jersey, and 4 brown Swiss. Find the ratio in lowest terms of
Non-Jersey to Jerseys
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ike, Pedro and Harry picked 10,6, and 3 bushels of peaches, respectively. Find the following ratio of quantities picked. Express answer as reduced rational numbers.
Ike to Pedro
Tags
CCSS.6.RP.A.2
CCSS.6.RP.A.1
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Ike, Pedro and Harry picked 10,6, and 3 bushels of peaches, respectively. Find the following ratio of quantities picked. Express answer as reduced rational numbers.
Ike to Harry
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate of 70 words in 2 minutes.
34 words/min.
30 words/min
35 words/min.
32 words/min.
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
30 sec • 1 pt
Find the unit rate of $2.95 for 5 cans.
$0.62/can
$0.57/can
$0.60/can
$0.59/can
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Quizizz
15 questions
Ratios and Proportions

Quiz
•
7th Grade
13 questions
Ratios, Rates, Equivalent Ratios, & Unit Rate Review

Quiz
•
6th - 7th Grade
10 questions
Ratios and Pi

Quiz
•
7th Grade
11 questions
Inferences

Quiz
•
7th Grade
12 questions
7.RP.1 Quiz (2)

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Ratios, Rates, and Unit Rates

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rates and Ratios

Quiz
•
5th - 8th Grade
12 questions
Simplifying Ratios

Quiz
•
7th - 9th Grade
Popular Resources on Quizizz
15 questions
Character Analysis

Quiz
•
4th Grade
17 questions
Chapter 12 - Doing the Right Thing

Quiz
•
9th - 12th Grade
10 questions
American Flag

Quiz
•
1st - 2nd Grade
20 questions
Reading Comprehension

Quiz
•
5th Grade
30 questions
Linear Inequalities

Quiz
•
9th - 12th Grade
20 questions
Types of Credit

Quiz
•
9th - 12th Grade
18 questions
Full S.T.E.A.M. Ahead Summer Academy Pre-Test 24-25

Quiz
•
5th Grade
14 questions
Misplaced and Dangling Modifiers

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
11 questions
Decimal/fraction conversions quick check

Quiz
•
5th - 7th Grade
10 questions
Identifying equations

Quiz
•
KG - University
20 questions
Math Review

Quiz
•
7th Grade
15 questions
Exponent Properties

Quiz
•
7th - 9th Grade
18 questions
One-Step Equations (addition and subtraction)

Quiz
•
6th - 7th Grade
11 questions
Solving One- and Two-Step Equations

Lesson
•
7th - 8th Grade