Dividing Decimals Quiz

Dividing Decimals Quiz

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

T1 : Nisbah, Kadar dan Kadaran

T1 : Nisbah, Kadar dan Kadaran

1st - 10th Grade

12 Qs

Kelipatan Persekutuan Terkecil

Kelipatan Persekutuan Terkecil

5th Grade

10 Qs

QuicK Math drill -5

QuicK Math drill -5

5th Grade

10 Qs

二年级数学 数据处理

二年级数学 数据处理

1st - 10th Grade

10 Qs

TAMBAH MASA TAHUN 5

TAMBAH MASA TAHUN 5

5th Grade

12 Qs

Sifir 2

Sifir 2

3rd - 6th Grade

12 Qs

Ai nhanh hơn

Ai nhanh hơn

5th Grade

10 Qs

Sifat Prisma-Limas-Tabung-Kerucut

Sifat Prisma-Limas-Tabung-Kerucut

4th - 6th Grade

15 Qs

Dividing Decimals Quiz

Dividing Decimals Quiz

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

Created by

Ava Aycock

Used 4+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 345 ÷103345\ \div10^3  

0.345

3.45

345

345,000

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 561.2 ÷102561.2\ \div10^2  

5.612

0.5612

561,200

56.12

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 22.7 ÷1022.7\ \div10  

2.27

0.227

227

22.7

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Three friends received $9.63 for aluminum cans they recycled. They decided to share the money equally. How much will each friend get?

$3.21

$2.31

$3.31

$3.34

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

1 min • 1 pt

327.6 divided by 3

(Make sure not to type any spaces in your answer)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

 4.50 ÷6 =4.50\ \div6\ =  

0.75

0.85

0.74

0.95

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Molly bought 6 pounds of bananas. Her total was $3.30. How much did each pound cost?

$0.55

$0.65

$0.50

$0.53

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?