
Mock STAAR Review
Quiz
•
Mathematics
•
5th Grade
•
Medium
+1
Standards-aligned
Leah Daniels
Used 11+ times
FREE Resource
Enhance your content
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A math problem is shown. What is the quotient?
0.06
0.25
0.38
0.6
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A new video game system has 1.5 terabytes of storage. How much storage space will 28 of these video game systems have?
420
4.50
42
32.0
Tags
CCSS.7.EE.B.3
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Illeana makes a total of $37.50 selling muffins at a bake sale. If she sells 30 muffins, how much does each muffin cost?
$1.25
$1.37
$1.00
$12.50
Tags
CCSS.6.NS.B.3
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jayleen is training for a cycling competition. She rides a total of 50.4 miles over 40 days. How many miles does Jayleen ride each day?
1.206
1.26
2,016
8.3
Tags
CCSS.5.NBT.B.7
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
One pencil case at the store costs $6.85. What is the cost of 30 pencil cases?
205.5
21.65
20550
2.31
Tags
CCSS.6.NS.B.3
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the value of this expression?
12[18 - (3 x 5)]
36
75
1,203
900
Tags
CCSS.7.NS.A.3
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
What is the value of this expression?
(47 + 38)5
432
760
425
486
Tags
CCSS.7.NS.A.3
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
10 questions
Hundredths
Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Rational Numbers on the Number Line
Quiz
•
5th - 8th Grade
15 questions
OPERASI HITUNG CAMPURAN PECAHAN
Quiz
•
4th - 6th Grade
14 questions
Zamiana ułamków zwykłych na dziesiętne.
Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Potencias propiedades
Quiz
•
1st Grade - Professio...
13 questions
Adding Tenths and Hundredths
Quiz
•
4th - 5th Grade
10 questions
Jom Ulangkaji Matematik (Tahun 6)
Quiz
•
5th - 6th Grade
10 questions
Fractions, Decimals & Percentages
Quiz
•
5th - 6th Grade
Popular Resources on Wayground
20 questions
Brand Labels
Quiz
•
5th - 12th Grade
10 questions
Ice Breaker Trivia: Food from Around the World
Quiz
•
3rd - 12th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
20 questions
ELA Advisory Review
Quiz
•
7th Grade
15 questions
Subtracting Integers
Quiz
•
7th Grade
22 questions
Adding Integers
Quiz
•
6th Grade
10 questions
Multiplication and Division Unknowns
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Exploring Digital Citizenship Essentials
Interactive video
•
6th - 10th Grade
Discover more resources for Mathematics
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
20 questions
Finding Volume of Rectangular Prisms
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Order of Operations
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Order of Operations No Exponents
Quiz
•
4th - 5th Grade
20 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Mixed Numbers
Quiz
•
5th Grade
10 questions
Adding and Subtracting Decimals
Quiz
•
5th Grade
