Mock STAAR Review

Mock STAAR Review

5th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Perkalian Pecahan Kelas 6

Perkalian Pecahan Kelas 6

5th - 6th Grade

13 Qs

Penjumlahan dan pengurangan berbagai bentuk pecahan.

Penjumlahan dan pengurangan berbagai bentuk pecahan.

5th Grade

10 Qs

Mengubah Pecahan

Mengubah Pecahan

4th - 6th Grade

10 Qs

Decimals to Fractions & Fractions to Decimals

Decimals to Fractions & Fractions to Decimals

5th Grade

10 Qs

G5 Mod 1 Topic B

G5 Mod 1 Topic B

5th Grade

10 Qs

Eureka Grade 5 M5 Lesson 8 Fluency

Eureka Grade 5 M5 Lesson 8 Fluency

5th Grade

12 Qs

MFL Benchmark Fractions

MFL Benchmark Fractions

4th - 8th Grade

12 Qs

matematika penjumlahan pecahan

matematika penjumlahan pecahan

5th Grade

10 Qs

Mock STAAR Review

Mock STAAR Review

Assessment

Quiz

Mathematics

5th Grade

Medium

CCSS
7.NS.A.3, 5.NBT.B.7, 6.NS.B.3

+1

Standards-aligned

Created by

Leah Daniels

Used 11+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

 1.38 ÷ 231.38\ \div\ 23  



A math problem is shown. What is the quotient?

0.06

0.25

0.38

0.6

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

A new video game system has 1.5 terabytes of storage. How much storage space will 28 of these video game systems have?

420

4.50

42

32.0

Tags

CCSS.7.EE.B.3

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Illeana makes a total of $37.50 selling muffins at a bake sale. If she sells 30 muffins, how much does each muffin cost?

$1.25

$1.37

$1.00

$12.50

Tags

CCSS.6.NS.B.3

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

Jayleen is training for a cycling competition. She rides a total of 50.4 miles over 40 days. How many miles does Jayleen ride each day?

1.206

1.26

2,016

8.3

Tags

CCSS.5.NBT.B.7

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

One pencil case at the store costs $6.85. What is the cost of 30 pencil cases?

205.5

21.65

20550

2.31

Tags

CCSS.6.NS.B.3

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the value of this expression?

12[18 - (3 x 5)]

36

75

1,203

900

Tags

CCSS.7.NS.A.3

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

3 mins • 1 pt

What is the value of this expression?

(47 + 38)5

432

760

425

486

Tags

CCSS.7.NS.A.3

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy

Already have an account?