Course II SOL Review – DAY 4 (SOL 7.3)
Quiz
•
Mathematics
•
6th - 8th Grade
•
Practice Problem
•
Medium
Standards-aligned
Matthew Freakley
Used 30+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
6 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
The ratio of a drawing to an object is 12 cm : 45 cm. If the length of the drawing is 36 cm, what is the actual length of the object?
9.6 cm
63 cm
135 cm
150 cm
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jackie did a survey at the stores in the mall. He found that for each adult shopping there were three children shopping. He also noticed that for each boy there were usually two girls. If there are 20 adults, how many children would there be at the mall?
40
50
60
70
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
3.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
Directions: Write your answer in the box. Do not use spaces.
Miguel is a goalkeeper for a soccer team. So far he has blocked 30 out of 60 shots on goal. Based on this information, what is most reasonable prediction of the number of shots Miguel will block out of 80 shots on goal?
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
FILL IN THE BLANK QUESTION
2 mins • 1 pt
Directions: Write your answer in the box. Do not use spaces.
What is 20% of 50?
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Julio had 20 reading questions to answer for homework. He completed 14 of the questions before leaving class. What percent of homework did Julio complete before leaving class?
70%
65%
30%
12%
6.
FILL IN THE BLANK QUESTION
3 mins • 1 pt
Directions: Write your answer in the box. Use the “.” for the decimal point if needed. Do not use spaces.
If 4 pounds of coffee costs $24.96, what is the cost of one pound?
Tags
CCSS.6.NS.B.3
Similar Resources on Wayground
10 questions
OpenUp 6th Math 7.14 Practice Problems and Vocab
Quiz
•
6th Grade
10 questions
7th Grade Angles
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Quadratics
Quiz
•
8th Grade
10 questions
y=mx+b
Quiz
•
8th Grade
10 questions
kite
Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Long Division Quiz
Quiz
•
6th Grade
10 questions
HINGES THEOREM
Quiz
•
8th Grade
11 questions
Multiplication and Division of Rational Numbers
Quiz
•
7th Grade
Popular Resources on Wayground
10 questions
Honoring the Significance of Veterans Day
Interactive video
•
6th - 10th Grade
9 questions
FOREST Community of Caring
Lesson
•
1st - 5th Grade
10 questions
Exploring Veterans Day: Facts and Celebrations for Kids
Interactive video
•
6th - 10th Grade
19 questions
Veterans Day
Quiz
•
5th Grade
14 questions
General Technology Use Quiz
Quiz
•
8th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
15 questions
Circuits, Light Energy, and Forces
Quiz
•
5th Grade
19 questions
Thanksgiving Trivia
Quiz
•
6th Grade
Discover more resources for Mathematics
20 questions
Percent of a Number
Quiz
•
6th Grade
15 questions
scatter plots and trend lines
Quiz
•
8th Grade
21 questions
Convert Fractions, Decimals, and Percents
Quiz
•
6th Grade
20 questions
One step Equations
Quiz
•
6th Grade
13 questions
Finding slope from graph
Quiz
•
8th Grade
15 questions
slope intercept form
Quiz
•
8th Grade
20 questions
Unit Rate
Quiz
•
6th Grade
20 questions
Slope from a Graph
Quiz
•
8th Grade
