Course I/Course I Honors SOL Review – DAY 8 (SOL 6.5b-c)

Course I/Course I Honors SOL Review – DAY 8 (SOL 6.5b-c)

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Course I/Course I Honors SOL Review – DAY 2 (SOL 6.2)

Course I/Course I Honors SOL Review – DAY 2 (SOL 6.2)

6th - 8th Grade

8 Qs

Course II SOL Review – DAY 18 (SOL 7.12)

Course II SOL Review – DAY 18 (SOL 7.12)

6th - 8th Grade

11 Qs

Course II Review (SOL 7.2, 7.3)

Course II Review (SOL 7.2, 7.3)

7th Grade

10 Qs

Math SOL 7.3

Math SOL 7.3

7th - 8th Grade

10 Qs

Soal cerita pecahan

Soal cerita pecahan

6th Grade

10 Qs

Sistem Persamaan Linier Dua Variabel

Sistem Persamaan Linier Dua Variabel

8th Grade

10 Qs

Course II SOL Review – DAY 1 (SOL 7.1b-d)

Course II SOL Review – DAY 1 (SOL 7.1b-d)

6th - 8th Grade

7 Qs

แบบทดสอบหลังเรียนเรื่อง จำนวนจริง ม.2

แบบทดสอบหลังเรียนเรื่อง จำนวนจริง ม.2

8th Grade

10 Qs

Course I/Course I Honors SOL Review – DAY 8 (SOL 6.5b-c)

Course I/Course I Honors SOL Review – DAY 8 (SOL 6.5b-c)

Assessment

Quiz

Mathematics

6th - 8th Grade

Medium

Created by

Matthew Freakley

Used 54+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Mrs. Jones is going shopping for new clothes. She has $185.00 to spend. She wants to buy two blouses, each for $19.56, pants for $43.67 and shoes for $22.45. All the prices include tax. How much money does she have left after she pays for the four items?

$105.24

$100.32

$79.76

$59.76

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Di will buy sandwiches for $2.95, $3.00, $2.75, and $3.25 from a vending machine where she works. About how much money does she need?

$10.00

$11.00

$12.00

$13.00

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

An auto mechanic tells John that labor is $47.00 per hour. If it takes the
mechanic about 1  12\frac{1}{2}  hours to fix John’s car, about how much will the labor cost?

$60.00

$75.00

$90.00

$95.00

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Jake makes $6.05 per hour. About how many hours does he need to work to make $250?

30 hours

40 hours

50 hours

60 hours

5.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Directions: Write your answer in the box. Use “.” for the decimal point if needed. Do

not use spaces.


In her shopping cart, Yolonda has 2 pounds of oranges at $0.99 a pound, 3 cans of soup at $1.19 a can, and a gallon of ice cream at $3.79 a gallon. Which is closest to the total cost of the items in her shopping cart?

6.

MULTIPLE SELECT QUESTION

2 mins • 1 pt

Directions: Select all correct answer(s).


Each week, members of the cross country team are required to run 20 miles. The runners recorded their training distances, below. Which runners ran exactly 20 miles?

Travis

5.4mi + 8.7mi + 5.9mi

Sarah

9.2mi + 5.6mi + 4.7mi

John

4.8mi + 10.7mi + 5.4mi

Maizie

6.1mi + 9.3mi + 4.6mi

Antwon

6.6mi + 6.6mi + 6.6mi

7.

FILL IN THE BLANK QUESTION

2 mins • 1 pt

Directions: Write your answer in the box. Use “/” for the fraction bar. Leave a space between the whole number and the fraction.

The height of a car is  46 1446\ \frac{1}{4}  inches. The toy model of that car is  2 122\ \frac{1}{2}  inches tall. How many times greater is the height of the car than the height of its model? Express this quotient as a mixed number.

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?