Chapter 18 Enterprise Analysis

Chapter 18 Enterprise Analysis

9th - 12th Grade

16 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Business Finance Reviewer

Business Finance Reviewer

12th Grade

15 Qs

Inflation

Inflation

11th - 12th Grade

18 Qs

Funn quizz 2

Funn quizz 2

10th Grade

17 Qs

Chapter 14: Impairment Loss

Chapter 14: Impairment Loss

10th Grade

14 Qs

Applied Economics Quiz

Applied Economics Quiz

12th Grade

20 Qs

IBDP Organisational Structure

IBDP Organisational Structure

11th - 12th Grade

14 Qs

9BS Final Exam Sem 1 Review

9BS Final Exam Sem 1 Review

9th Grade

20 Qs

Chapter 18 Enterprise Analysis

Chapter 18 Enterprise Analysis

Assessment

Quiz

Business

9th - 12th Grade

Practice Problem

Medium

Created by

Matt Hartung

Used 8+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

16 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

For a farm in which alfalfa hay is raised and fed to dairy cattle, to analyze alfalfa as a separate enterprise, the value of the hay fed should be recorded as:

an expense to alfalfa and income to dairy

an expense to dairy and income to alfalfa

an asset to alfalfa and a liability to dairy

an asset to dairy and a liability to alfalfa

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

The most accurate method of allocating machinery fixed costs among crop enterprises is in proportion to:

the number of acres planted to each crop

the gross income generated by each crop

the bushels produced by each crop

the actual hours which the machinery is used on each crop

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Enterprise accounting shows the net farm income earned from:

each major asset on the farm

each type of production activity of the farm

each employee on the farm

each week during the year

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

All of the following are “uses” for grain inventory except:

bushels produced

bushels sold

bushels saved for seed

bushels fed to livestock

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

When grain marketing is considered as a separate enterprise from producing the grain, the “cost” of the grain going into to the enterprise should be estimated as:

its total cost of production through harvest

its variable cost of production through harvest

the cash price it could have been sold for at harvest

the futures price it could have been sold for at harvest (hedge price)

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

A producer with multiple units of cash rented land can best compare their profitability based on:

crop yields obtained on each unit

amount of cash rent paid on each unit

cost of production per bushel obtained on each unit

net return over variable costs and rent obtained on each unit

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Income and expenses can be allocated to the various crop enterprises produced on a farm most accurately by

assigning each transaction an enterprise code when it is entered and sorting on them after the last transaction occurs

dividing them up at the end of the accounting year

using enterprise budgets from the state extension service as a guide

assigning them in proportion to the number of acres of each crop the farm grows

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?