RP EOG REVIEW

Quiz
•
Mathematics
•
6th Grade
•
Hard
+1
Standards-aligned
Katrina Flood
Used 26+ times
FREE Resource
11 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
If Tom earns $120 for 15 hours of work, how much will he earn for 20 hours of work at the same rate?
$160
$170
$240
$300
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Teresa traveled 432 miles in 8 hours. What is the unit rate of miles that she traveled per hour?
54 mph
45 mph
64 mph
50 mph
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
A yogurt company charges $.72 for a 6-ounce container of yogurt. How much does it charge for a 10-ounce container?
$1.20
$1.50
$0.60
$0.12
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
There are 272 band members. 25% also play a school sport. How many band members also play a school sport?
68
6800
78
204
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
15 is 30% of what number?
10.5
4.5
45
50
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Jeremy earned a 70% on his science quiz. If he got 21 questions correct, how many total questions were on the science quiz?
14.7
3
15
30
Tags
CCSS.6.RP.A.3C
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
3 mins • 1 pt
Write the ratio 18:22 in simplest form.
9 to 12
12 to 11
11 to 9
9 to 11
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
Create a free account and access millions of resources
Similar Resources on Wayground
16 questions
Big Ideas - Unit Rates (6.RP.2)

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Rates and Unit Rate

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Unit Rates

Quiz
•
6th Grade
12 questions
Unit Rate #3

Quiz
•
6th - 7th Grade
15 questions
Calculating Unit Rate

Quiz
•
6th Grade - University
16 questions
Chapter 5: Ratio, Rate and Unit Rate

Quiz
•
6th Grade
16 questions
Unit Rate/Unit Price

Quiz
•
6th Grade
Popular Resources on Wayground
55 questions
CHS Student Handbook 25-26

Quiz
•
9th Grade
10 questions
Afterschool Activities & Sports

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
PRIDE

Quiz
•
6th - 8th Grade
15 questions
Cool Tool:Chromebook

Quiz
•
6th - 8th Grade
10 questions
Lab Safety Procedures and Guidelines

Interactive video
•
6th - 10th Grade
10 questions
Nouns, nouns, nouns

Quiz
•
3rd Grade
20 questions
Bullying

Quiz
•
7th Grade
18 questions
7SS - 30a - Budgeting

Quiz
•
6th - 8th Grade
Discover more resources for Mathematics
15 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
6th Grade
20 questions
Math Review

Quiz
•
6th Grade
15 questions
Operations with integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One Step Equations

Quiz
•
6th Grade
9 questions
MISD - Dividing decimals by whole numbers

Quiz
•
6th - 7th Grade
20 questions
One-Step Equations

Quiz
•
6th Grade
18 questions
Adding Integers

Quiz
•
6th - 7th Grade
16 questions
Multiplication Facts

Quiz
•
3rd - 12th Grade