7th Grade Math Review: Proportionality
Quiz
•
Mathematics
•
7th Grade
•
Practice Problem
•
Hard
+2
Standards-aligned
Ashley Jefferson
Used 140+ times
FREE Resource
Enhance your content in a minute
10 questions
Show all answers
1.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A rocket travels at a rate of 160 meters in 3 seconds. What is the speed of the rocket in meters per second?
60 m/sec
53 1/3 m/sec
65 1/4 m/sec
48 m/sec
480 m/sec
Tags
CCSS.6.RP.A.1
CCSS.6.RP.A.2
2.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The table shows the number of times a grasshopper chirped in a given time period.
Which of the following best describes the constant of proportionality?
The grasshopper chirps 45 times in 1/2 a minute
The grasshopper chirps 90 times in 1 minute.
The grasshopper chirps 22.5 times in 1 minute.
The grasshopper chirps 135 times in 1.5 minutes.
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
3.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The graph shows the number of calories in a given number of donuts.
Which of the following best describes the constant of proportionality?
100 calories per donut
300 calories per donut
150 calories per donut
600 calories per donut
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
4.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
Ta'mya ran 4/5 of a mile in 1/8 of an hour. What is Ta'mya's constant rate of proportionality in miles per hour?
6.4 mph
15.6 mph
5.8 mph
8.1 mph
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
5.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The table shows the salary Yuridia earned working at her new job. How much does Yuridia earn per hour?
$10.25
$11.50
$12.75
$14.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
6.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
A company is trying to decide which container of coffee to buy for a staff meeting. Which of the following would be the best deal?
48 ounces for $5.00
32 ounces for $4.00
60 ounces for $6.75
45 ounces for $4.50
Tags
CCSS.6.RP.A.3B
7.
MULTIPLE CHOICE QUESTION
2 mins • 1 pt
The price of candy at The Baker Shop can be determined by the equation p=2.95n, where p is the price and n is the number of pounds of candy. What is the constant of proportionality?
$2.95 / pound
$5.90 / pound
$1 / pound
$8.85 / 3 pounds
Tags
CCSS.7.RP.A.2B
Create a free account and access millions of resources
Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports

Continue with Google

Continue with Email

Continue with Classlink

Continue with Clever
or continue with

Microsoft
%20(1).png)
Apple
Others
Already have an account?
Similar Resources on Wayground
Popular Resources on Wayground
5 questions
This is not a...winter edition (Drawing game)
Quiz
•
1st - 5th Grade
15 questions
4:3 Model Multiplication of Decimals by Whole Numbers
Quiz
•
5th Grade
25 questions
Multiplication Facts
Quiz
•
5th Grade
10 questions
The Best Christmas Pageant Ever Chapters 1 & 2
Quiz
•
4th Grade
12 questions
Unit 4 Review Day
Quiz
•
3rd Grade
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
20 questions
Christmas Trivia
Quiz
•
6th - 8th Grade
18 questions
Kids Christmas Trivia
Quiz
•
KG - 5th Grade
Discover more resources for Mathematics
10 questions
Identify Iconic Christmas Movie Scenes
Interactive video
•
6th - 10th Grade
15 questions
Christmas Movie Trivia
Quiz
•
7th Grade
20 questions
One-Step Inequalities
Quiz
•
7th Grade
10 questions
Guess the Christmas Movie by the Scene Challenge
Interactive video
•
6th - 10th Grade
18 questions
Solve Integer Problems and Concepts
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Solving One-Step Equations
Quiz
•
6th - 9th Grade
20 questions
Adding and Subtracting integers
Quiz
•
7th Grade
20 questions
Proportional Relationships in Tables, Graphs, and Equations
Quiz
•
7th Grade
