7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Constant or Proportionality

Constant or Proportionality

7th Grade - University

15 Qs

Real Unit Rate Quiz

Real Unit Rate Quiz

7th Grade

10 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade - University

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade

15 Qs

Unit Rate and Rate Tables

Unit Rate and Rate Tables

6th - 8th Grade

15 Qs

Constant of Proportionality

Constant of Proportionality

7th Grade - University

10 Qs

7th Grade Proportional Relationship Quiz

7th Grade Proportional Relationship Quiz

7th Grade

15 Qs

ratios, rates, and proportions

ratios, rates, and proportions

1st Grade - University

11 Qs

7th Grade Math Review: Proportionality

7th Grade Math Review: Proportionality

Assessment

Quiz

Mathematics

7th Grade

Hard

Created by

Ashley Jefferson

Used 129+ times

FREE Resource

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A rocket travels at a rate of 160 meters in 3 seconds. What is the speed of the rocket in meters per second?

60 m/sec

53 1/3 m/sec

65 1/4 m/sec

48 m/sec

480 m/sec

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the number of times a grasshopper chirped in a given time period.


Which of the following best describes the constant of proportionality?

The grasshopper chirps 45 times in 1/2 a minute

The grasshopper chirps 90 times in 1 minute.

The grasshopper chirps 22.5 times in 1 minute.

The grasshopper chirps 135 times in 1.5 minutes.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The graph shows the number of calories in a given number of donuts.


Which of the following best describes the constant of proportionality?

100 calories per donut

300 calories per donut

150 calories per donut

600 calories per donut

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Ta'mya ran 4/5 of a mile in 1/8 of an hour. What is Ta'mya's constant rate of proportionality in miles per hour?

6.4 mph

15.6 mph

5.8 mph

8.1 mph

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

Media Image

The table shows the salary Yuridia earned working at her new job. How much does Yuridia earn per hour?

$10.25

$11.50

$12.75

$14.50

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

A company is trying to decide which container of coffee to buy for a staff meeting. Which of the following would be the best deal?

48 ounces for $5.00

32 ounces for $4.00

60 ounces for $6.75

45 ounces for $4.50

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

2 mins • 1 pt

The price of candy at The Baker Shop can be determined by the equation p=2.95n, where p is the price and n is the number of pounds of candy. What is the constant of proportionality?

$2.95 / pound

$5.90 / pound

$1 / pound

$8.85 / 3 pounds

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?