Revenue, Cost, and Profit

Revenue, Cost, and Profit

6th - 8th Grade

10 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

What is a Business?

What is a Business?

Quiz 9-21-22

Quiz 9-21-22

Introduction to Business

Introduction to Business

Introduction to Business

Introduction to Business

Business Essentials Spring 2025 Final

Business Essentials Spring 2025 Final

Revenue, Cost, and Profit

Revenue, Cost, and Profit

Assessment

Quiz

Business

6th - 8th Grade

Hard

Created by

Stephanie Ayers

Used 58+ times

FREE Resource

AI

Enhance your content in a minute

Add similar questions
Adjust reading levels
Convert to real-world scenario
Translate activity
More...

10 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following is the best definition of REVENUE?

The total amount of income a business makes from selling products or services
The amount of money a business has LEFT over after paying for their costs.
The total amount of money a business spends.
The amount of money a business loses every month.

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following is the best definition of PROFIT?

The total amount of income a business makes from selling products or services
The amount of money a business has left over after paying for their costs.
The total amount of money a business spends.

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following is the best definition of COSTS?

The total amount of income a business makes from selling products or services

The amount of money a business has left over after paying for materials.

The total amount of money a business spends to make and sell their products and services

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

1 min • 1 pt

Media Image

Which of the following is the equation for figuring out PROFIT?

Profit = Revenue - Cost
Profit = Cost - Revenue
Revenue = Profit - Cost
Costs = Profit - Revenue

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Kelly makes and sells quilted blankets out of her home. She charges $50 per blanket. For each blanket she makes, she must spend $1 on thread, $2 in electricity and $12 on cloth. This month she made 15 blankets and sold all 15 of them. What is Kelly's total COST?

$25

$225

$375

$750

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Kelly makes and sells quilted blankets out of her home. She charges $50 per blanket. For each blanket she makes, she must spend $1 on thread, $2 in electricity and $12 on cloth. This month she made 15 blankets and sold all 15 of them. What is Kelly's total REVENUE?

$550

$225

$1000

$750

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

5 mins • 1 pt

Media Image

Kelly makes and sells quilted blankets out of her home. She charges $50 per blanket. For each blanket she makes, she must spend $1 on thread, $2 in electricity and $12 on cloth. This month she made 15 blankets and sold all 15 of them. What is Kelly's total PROFIT?

$25

$225

$375

$750

Create a free account and access millions of resources

Create resources

Host any resource

Get auto-graded reports

Google

Continue with Google

Email

Continue with Email

Classlink

Continue with Classlink

Clever

Continue with Clever

or continue with

Microsoft

Microsoft

Apple

Apple

Others

Others

Already have an account?