Solving Word Problems Involving Division

Solving Word Problems Involving Division

2nd Grade

14 Qs

quiz-placeholder

Similar activities

Math year 2

Math year 2

2nd - 4th Grade

10 Qs

fun math grade 2

fun math grade 2

2nd Grade

15 Qs

Bar Graph 001

Bar Graph 001

2nd Grade

10 Qs

Quiz for Starters on 25/08/2021

Quiz for Starters on 25/08/2021

2nd - 3rd Grade

10 Qs

Solve Real-Life Division Problems Involving Up to One Hundred Thousand

Solve Real-Life Division Problems Involving Up to One Hundred Thousand

2nd Grade

14 Qs

Tally marks and Pictographs

Tally marks and Pictographs

2nd Grade

13 Qs

Tally chart, bar graphs, and picture graphs

Tally chart, bar graphs, and picture graphs

2nd Grade

15 Qs

data handling

data handling

2nd - 3rd Grade

11 Qs

Solving Word Problems Involving Division

Solving Word Problems Involving Division

Assessment

Quiz

Mathematics

2nd Grade

Medium

Created by

JM Lirio

Used 106+ times

FREE Resource

14 questions

Show all answers

1.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mother paid ₱18 for 2 apples. How much does an apple cost?

What is the given in the problem?

Mother paid ₱18 for 2 apples

How much does an apple cost?

₱18 for 2 apples

2.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mother paid ₱18 for 2 apples. How much does an apple cost?

What is asked in the problem?

Mother paid ₱18 for 2 apples

How much does an apple cost?

₱18 for 2 apples

3.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mother paid ₱18 for 2 apples. How much does an apple cost?

What is the operation to be used?

addition

multiplication

division

4.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mother paid ₱18 for 2 apples. How much does an apple cost?

What is the number sentence?

₱18 + 2 = N

₱18 x 2 = N

₱18 ÷ 2 = N

5.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mother paid ₱18 for 2 apples. How much does an apple cost?

What is the correct solution?

₱18 + 2 = ₱10

₱18 x 2 = ₱36

₱18 ÷ 2 = ₱9

6.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

Mother paid ₱18 for 2 apples. How much does an apple cost?

What is the final answer?

An apple cost ₱10

An apple cost ₱36

An apple cost ₱9

7.

MULTIPLE CHOICE QUESTION

30 sec • 1 pt

In the division sentence ₱18 ÷ 2 = ₱9, what do we call the underlined number?

dividend

quotient

divisor

Create a free account and access millions of resources

Create resources
Host any resource
Get auto-graded reports
or continue with
Microsoft
Apple
Others
By signing up, you agree to our Terms of Service & Privacy Policy
Already have an account?